Požiadavky lekárskych odborárov vníma ako zmes rozumných požiadaviek (opatrenia vo vzdelávaní), ktoré by však podľa neho nemali byť vyjednávané nátlakovými akciami, a politických požiadaviek (zákaz transformácie nemocníc), ktoré podľa neho skôr patria do politickej agendy. Požiadavku miezd považuje za splniteľnú, avšak na úkor iných položiek v rozpočte. „Verejný systém sa stal zajatcom platového automatu, čo je unikátny a zároveň značne neefektívny nástroj, pretože nemá nadväznosť na ekonomickú ani fiškálnu realitu. Slovensku by pomohlo zbaviť sa ho, mzdy majú byť záležitosťou vyjednávania medzi zamestnancami a zamestnávateľom,“ doplnil v tejto súvislosti analytik.
V aktuálnej situácii očakáva, že časť lekárov svoje výpovede stiahne. „Časť spraví rošádu po nemocniciach, malá časť sa stiahne do ambulantného sektora a zvyšok slovenský systém opustí. Pomery týchto častí môžeme len hádať,“ dodal Vlachynský.
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári začali podávať už aj výpovede z nadčasov. Sú ochotní ich stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Výpovedná lehota im vyprší 31. decembra.
V reakcii na situáciu s výpoveďami bol prijatý zákon súvisiaci s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Legislatíva prináša rozšírenie definície mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo zdravotníctva aj LOZ však deklarujú snahu dohodnúť sa čo najskôr.
Zdroj feed teraz.sk