Öcalan si od roku 1999 odpykáva trest za vlastizradu vo väzení na ostrove Imrali v Marmarskom mori. Hovorca politického krídla PKK Zagros Hiwa v rozhovore pre AFP v pondelok povedal, že strana očakáva, že „turecký štát upraví podmienky samoväzby, v ktorej sa Öcalan nachádza,“ a umožní mu „slobodné a bezpečné pracovné podmienky, aby mohol viesť tento proces“. Öcalan je podľa hovorcu jediným, kto môže viesť praktickú realizáciu rozhodnutia o rozpustení.
PKK desaťročia viedla ozbrojené povstanie proti tureckej vláde, no 12. mája oznámila svoje rozpustenie a ukončenie bojov. Urobila tak po tom, čo na takýto krok vyzval väznený líder Öcalan.
Podľa AFP dosiaľ nie sú známe mechanizmy rozpúšťania tejto organizácie. Turecká vláda však uviedla, že bude pozorne sledovať tento proces, aby zabezpečila plnú implementáciu.
Hovorca PKK tvrdí, že strana prejavila „vážny záujem o mier“. avšak Turecko dosiaľ neposkytlo žiadne garancie a prijaté opatrenia na zabezpečenie tohto procesu a pokračuje vo „svojom bombardovaní a ostreľovaní“ na pozície kurdskej skupiny.
Turecké médiá podľa AFP naznačili, že militanti, ktorí nespáchali žiadny zločin na tureckom území, by sa do Turecka mohli vrátiť bez obáv z trestného stíhania, no lídri PKK by mohli byť donútení odísť do exilu alebo zostať v Iraku.
Hiwa namietal voči tomu, že by členovia strany mali byť vyhnaní z Turecka. „Skutočný mier si vyžaduje integráciu, nie exil,“ povedal. Dodal, že ak to Turecko „myslí s mierom úprimne a vážne, malo by prijať potrebné právne úpravy, aby členovia PKK mohli byť začlenení do spoločnosti“.
PKK Öcalan založil v roku 1978 na myšlienkach marxizmu a od roku 1984 viedla povstanie na juhovýchode Turecka. Pôvodne sa snažila o vytvorenie samostatného kurdského štátu, neskôr svoje požiadavky zmiernila na autonómiu. Turecko a jeho západní spojenci vrátane EÚ a USA ju považujú za teroristickú organizáciu.
Zdroj feed teraz.sk