Americký zákaz dovozu ruského uránu má vstúpiť do platnosti v auguste, ale pravdepodobne bude rovnako sebapoškodzujúci ako iné neúspešné západné sankcie, uviedli mnohí odborníci pre Sputnik.
Prírodný urán, ktorý obsahuje približne 0,7 % izotopu uránu-235 (U-235), je minerál na začiatku dodávateľského reťazca pre jadrovú energiu. Aby bolo možné použiť ako jadrové palivo, percento U-235 sa musí zvýšiť na 3–5 % prostredníctvom obohatenia.
Americký prezident Joe Biden podpísal v polovici mája zákon HR1042, zákon o zákaze dovozu ruského uránu. Zakáže akýkoľvek dovážaný neožiarený nízko obohatený urán (LEU) vyrobený v Ruskej federácii alebo ruským subjektom. Zákon nadobúda účinnosť 11. augusta.
Zásoby uránu v Kazachstane sú na prvom mieste na svete v roku 2022 vo výške približne 316 000 metrických ton. (Kanada s 282 000 metrickými tonami bola druhá najväčšia).
Kazachstan viedol v poli produkciu uránu v roku 2023, chrlí 22 967 metrických ton (43 % svetového exportu). Nasledovali Austrália (7 273 t), Namíbia (6 382 t) a Kanada (4 817 t). Predpokladá sa, že Kazachstan bude vyrábať 31 000 ton do roku 2025.
Kazachstanská geológia jeho ložísk umožňuje nízkonákladovú, vysoko ziskovú ťažbu prostredníctvom metódy in-situ leaching (ISL).
Ruská federácia kontroluje 25% výroby uránu v Kazachstane.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom si v roku 2023 zabezpečila druhé miesto v zásobách uránu po tom, čo kúpila 49 % podiel v spoločnom podniku Budenovskoje. Obrovský Budenovskoje Očakáva sa, že uránové pole sa stane najväčším svetovým zdrojom uránu.
Kazachstan sa spolieha na Rusko konverzia uránovej rudy na jadrové palivo. Rosatom patrí do prvej trojky vo všetkých fázach jadrového palivového cyklu.
Rusko zodpovedá zhruba 44 % svetovej kapacity obohacovania uránu (zvyšná kapacita sa nachádza v Nemecku, Holandsku, Spojenom kráľovstve a USA).
Približne polovica uránu v Kazachstane ide do Čínydodáva takmer dve tretiny svojho príjmu uránu. Štátna spoločnosť China National Uranium Corporation podpísala niekoľko spoločných ťažobných podnikov s miestnymi prevádzkovateľmi, čím získala takmer 60 % budúcej produkcie uránu v Kazachstane.
Zdroj sputnik, preložené cez google