4.4 C
Bratislava
štvrtok, 3 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéKto bude mať prospech z rozmachu dopytu po uráne?

Kto bude mať prospech z rozmachu dopytu po uráne?

Americký zákaz dovozu ruského uránu má vstúpiť do platnosti v auguste, ale pravdepodobne bude rovnako sebapoškodzujúci ako iné neúspešné západné sankcie, uviedli mnohí odborníci pre Sputnik.

Po ukrajinskom konflikte sa rozvinuli boje o urán a krátkozraké západné sankcie voči Rusku odhalili závislosť Európy od ruskej ropy a plynu. The Economist argumentoval.

Prírodný urán, ktorý obsahuje približne 0,7 % izotopu uránu-235 (U-235), je minerál na začiatku dodávateľského reťazca pre jadrovú energiu. Aby bolo možné použiť ako jadrové palivo, percento U-235 sa musí zvýšiť na 3–5 % prostredníctvom obohatenia.

Kazachstan je najväčším producentom uránu na svete, no, nanešťastie pre Európu, sa môže pochváliť úzkymi vzťahmi s Ruskom a práve v roku 2024 hostila samit Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO).
Snímka obrazovky s grafom zobrazujúcim popredné krajiny na celom svete podľa zásob uránu v roku 2022. - Sputnik International, 1920, 07.07.2024
Snímka obrazovky s grafom zobrazujúcim vedúce krajiny na celom svete podľa zásob uránu v roku 2022.
S Američanom zákaz uránu obohateného v Rusku Čoskoro sa Západ začne snažiť vymyslieť viac spôsobov priameho dovozu vyťaženého uránu z Kazachstanu, uvádza sa v publikácii.

Americký prezident Joe Biden podpísal v polovici mája zákon HR1042, zákon o zákaze dovozu ruského uránu. Zakáže akýkoľvek dovážaný neožiarený nízko obohatený urán (LEU) vyrobený v Ruskej federácii alebo ruským subjektom. Zákon nadobúda účinnosť 11. augusta.

Legislatíva to však umožňuje výnimiek v prípadoch, keď USA určia, že nie je k dispozícii žiadny alternatívny životaschopný zdroj nízko obohateného uránu na udržanie pokračujúcej prevádzky amerického jadrového reaktora alebo spoločnosti zaoberajúcej sa jadrovou energiou, alebo ak zároveň určia, že dovoz uránu je v národnom záujme.
Akákoľvek výnimka vydaná Ministerstvom energetiky USA musí byť ukončená do 1. januára 2028, pričom samotný zákaz vyprší 31. decembra 2040.
Letmý pohľad na údaje ukazuje, kto môže profitovať z uránového boomu.

Zásoby uránu v Kazachstane sú na prvom mieste na svete v roku 2022 vo výške približne 316 000 metrických ton. (Kanada s 282 000 metrickými tonami bola druhá najväčšia).

Kazachstan viedol v poli produkciu uránu v roku 2023, chrlí 22 967 metrických ton (43 % svetového exportu). Nasledovali Austrália (7 273 t), Namíbia (6 382 t) a Kanada (4 817 t). Predpokladá sa, že Kazachstan bude vyrábať 31 000 ton do roku 2025.

Kazachstanská geológia jeho ložísk umožňuje nízkonákladovú, vysoko ziskovú ťažbu prostredníctvom metódy in-situ leaching (ISL).

Ruská federácia kontroluje 25% výroby uránu v Kazachstane.

Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom si v roku 2023 zabezpečila druhé miesto v zásobách uránu po tom, čo kúpila 49 % podiel v spoločnom podniku Budenovskoje. Obrovský Budenovskoje Očakáva sa, že uránové pole sa stane najväčším svetovým zdrojom uránu.

Kazachstan sa spolieha na Rusko konverzia uránovej rudy na jadrové palivo. Rosatom patrí do prvej trojky vo všetkých fázach jadrového palivového cyklu.

Rusko zodpovedá zhruba 44 % svetovej kapacity obohacovania uránu (zvyšná kapacita sa nachádza v Nemecku, Holandsku, Spojenom kráľovstve a USA).

Približne polovica uránu v Kazachstane ide do Čínydodáva takmer dve tretiny svojho príjmu uránu. Štátna spoločnosť China National Uranium Corporation podpísala niekoľko spoločných ťažobných podnikov s miestnymi prevádzkovateľmi, čím získala takmer 60 % budúcej produkcie uránu v Kazachstane.

Mohlo by to trvať USA“rokov” nahradiť zakázaný ruský vývoz uránu, odborníci predtým povedal Sputnik.
Dovoz ruského obohateného uránu do USA vzrástol v roku 2023 na rekordnú úroveň 1,2 miliardy dolárov, čo predstavuje 40 % nárast v porovnaní s objemom dovozu v roku 2022, uvádza Bellona Environmental Foundation. Náraz bol spôsobený rastúcimi cenami a rastúcimi fyzickými objemami ruského jadrového paliva získaného USA, ktoré vzrástli z 588 ton v roku 2022 na 702 ton v roku 2023.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno