V skorých hodinách 22. júna 1941 Tretia ríša spustila inváziu do Sovietskeho zväzu, čím odštartovala najkrvavejšiu časť druhej svetovej vojny. Na invázii s kódovým označením Operácia Barbarossa sa zúčastnilo niekoľko miliónov vojakov, vrátane nacistických nemeckých síl a jednotiek európskych vazalov v Berlíne.
Nacistickej invázii predchádzala rozsiahla dezinformačná kampaň vedená Berlínom, ktorá Tretej ríši priniesla moment prekvapenia.
Hore: Nacistickí nemeckí vojaci podporovaní obrnenými transportérmi sa 26. júna 1941 presúvajú do horiacej ruskej dediny niekde pozdĺž nemecko-ruského frontu, archívne foto.

Zátišie z dokumentu „Neznáma vojna“ o vojne medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom.

Napriek uštipačným porážkam počas počiatočnej fázy nemeckej invázie sovietske jednotky pokračovali v boji bez ohľadu na šance.
Hore: Sovietske raketomety zabíjajú nacistické nemecké sily.

Červené námestie v Moskve. 23. júna 1941.

Invázia, akokoľvek zúrivá, nedokázala zlomiť ducha Sovietov. Tisíce ľudí sa ponáhľali narukovať a priniesť boj nepriateľovi.
Hore: Sovietski vojaci pochodujúci do frontovej línie. 23. júna 1941.

Sovietsky tank obrneného pluku na Vojenskej akadémii mechanizácie a motorizácie J. V. Stalina v Moskve. júna 1941.

Sovietske mestá a ich obyvatelia sa pripravili na odrazenie nacistických nemeckých útočníkov. Moskva, hlavné mesto Sovietskeho zväzu, nebola výnimkou.
Hore: Svetlomety protivzdušnej obrany skenujú nočnú oblohu nad Moskvou. júna 1941.

Zatiaľ čo členovia nemeckej a zahraničnej tlače sa tlačia okolo, keď minister zahraničných vecí Joachim Von Ribbentrop 22. júna 1941 na ministerstve zahraničia v Berlíne vyhlasuje Nemecko za vojnu s Ruskom. Po Ribbentropovej pravici je Dr. Otto Dietrich, štátny tajomník zodpovedný za styk s tlačou, a po jeho ľavici Dr. Paul Schmidt, tlmočník.

Keď sa nacistické prápory tlačili hlboko do európskej časti ZSSR, sovietske sily zúfalo bojovali, aby spomalili a potom zastavili nepriateľský postup.
Hore: Na tejto archívnej fotografii z roku 1941 sú nacistickí nemeckí vojaci videní v akcii proti Červenej armáde na neznámom mieste pozdĺž frontovej línie v prvých dňoch nemeckej invázie do Sovietskeho zväzu.

Inváziu sprevádzali nacistické nálety na hlavné sovietske obyvateľstvo a priemyselné centrá.
Hore: Výsledky nacistického náletu na továreň vojenského hardvéru v Kyjeve. 24. júna 1941.

Zdravotníci ošetrujú zranených počas nacistického náletu na Kišiňov. 22. júna 1941.

24. júna 1941 bola založená tlačová agentúra Sovietskeho informačného úradu.

Mnoho sovietskych vojakov, námorníkov a pilotov dobrovoľne položilo svoje životy za obranu svojej vlasti. 26. júna 1941 posádka kapitána Nikolaja Gastella vrazila svojim horiacim bombardérom do nemeckej obrnenej kolóny.

Sovietsky lekár. Moskva, jún 1941.

V niektorých regiónoch Sovietskeho zväzu niektoré miestne skupiny aktívne spolupracovali s nacistami. V roku 1941 sa litovskí nacistickí spolupracovníci aktívne podieľali na masovej vražde Židov, ktorá sa stala známou ako masaker v Kaunase.

Obyvatelia Moskvy počúvajú rozhlasové vysielanie oznamujúce nacistickú nemeckú inváziu. 22. júna 1941.

Hoci sa v prvých týždňoch invázie zdalo, že sovietska obrana by sa mohla zlomiť, ZSSR nadľudským úsilím a nezištným hrdinstvom svojho ľudu odolal náporu nacistov a pripravil sa na boj s nepriateľom.
Hore: Sovietski vojaci pochodujú smerom k frontovej línii. Transparent vľavo hovorí: „Naša vec je spravodlivá. Nepriateľ bude porazený. Víťazstvo bude naše.“

22. jún je v Rusku považovaný za pamätný deň, kedy si ľudia ctia obetu tých, ktorí pred vyše 80 rokmi zabezpečili samotné prežitie krajiny.
Zdroj sputnik, preložené cez google