Categories: Nezaradené

Kríza v Červenom mori núti kupcov, aby hľadali iné zdroje ropy

New York 4. februára (TASR) – Nebezpečná situácia v Červenom mori a rastúce sadzby za nákladnú dopravu nútia kupcov, aby hľadali iné zdroje ropy, keďže počet tankerov smerujúcich cez Suezský prieplav klesá. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Útoky na obchodné lode v Červenom mori rozdeľujú trh s ropou, pričom jeden obchodný región sa sústreďuje okolo Atlantiku a druhý zahŕňa Perzský záliv, Indický oceán a východnú Áziu. Medzi týmito oblasťami existuje stále presun, ale cez dlhšiu a nákladnejšiu trasu, okolo južného cípu Afriky. Najnovšie nákupné modely pritom naznačujú, že prepojenie medzi týmito regiónmi slabne.

Podľa obchodníkov niektoré rafinérie v Európe minulý mesiac namiesto nákupu irackej ropy uprednostnili dodávky zo Severného mora a Afriky. V Ázii viedol prudký nárast dopytu po rope k strmému zvýšeniu spotových cien v polovici januára. Vývoz ropy z USA do Ázie sa medzitým minulý mesiac oproti decembru prepadol o viac ako tretinu, ukázali údaje o sledovaní lodí od spoločnosti Kpler.

Fragmentácia trhu s ropu nebude trvalá, ale momentálne sťažuje krajinám diverzifikáciu dodávok. V prípade rafinérií to obmedzuje ich flexibilitu pri reakcii na rýchlo sa meniacu dynamiku trhu a v konečnom dôsledku to môže znížiť ich marže. Hľadanie rovnováhy medzi bezpečnosťou dodávok a maximalizáciou zisku je tak veľmi náročné.

Tranzit ropných tankerov cez Suezský prieplav klesol v decembri oproti novembru o 23 % podľa správy Kpler z 30. januára. Tento pokles bol ešte výraznejší v prípade skvapalneného ropného plynu LPG (o 65 %) a skvapalneného zemného plynu LNG (o 73 %).

Na produktových trhoch to najviac ovplyvnilo toky nafty a leteckého paliva z Indie a Blízkeho východu do Európy a dodávky európskeho vykurovacieho oleja a benzínu do Ázie.

Sadzby pre tankery do severozápadnej Európy od polovice decembra zároveň vyskočili približne o polovicu, uviedla spoločnosť Kpler.

„Diverzifikácia je stále možná, ale za vyššiu cenu,“ poznamenal Giovanni Staunovo, komoditný analytik UBS Group. Dodal, že ak to nemôže byť prenesené na konečného spotrebiteľa, zníži to marže rafinérií.

Analytici neočakávajú, že situácia v Červenom mori povedie k dlhodobému preskupeniu tokov ropy, ale upozorňujú, že nemožno ani očakávať vyriešenie konfliktu v blízkej budúcnosti. Namiesto toho existuje značné riziko ďalších problémov, najmä po útoku jemenských militantov na tanker prepravujúci ruské palivo koncom januára. Tento útok prekvapil, pretože militanti podporovaní Iránom predtým naznačili, že ruské a čínske lode nebudú ich terčom.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Na voľby 2026 treba rátať s čo najskorším dátumom

Budapešť 28. júla (TASR) - V rámci príprav na budúcoročné parlamentné voľby v Maďarsku by…

2 minúty ago

Rezort vnútra prešetrí podnet kandidáta na starostu Petržalky

Bratislava 28. júla (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR prešetrí podnet, ktorý minulý týždeň podal…

8 minút ago

Harabin dáva rady Ficovej vláde: „EÚ nie je náš spoločný štát a už vôbec nám nie…

Harabin dáva rady Ficovej vláde: „EÚ nie je náš spoločný štát a už vôbec nám…

13 minút ago

Nevideli ste ho? Polícia pátra po 16-ročnom Róbertovi z Ružomberka

Ružomberok 28. júla (TASR) - Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Ružomberku pátra po nezvestnom 16-ročnom Róbertovi…

14 minút ago

PRŠÍ PRŠÍ, LEN SA LEJE…A JA ROZMÝŠĽAM O ZELENSKOM Neviem či ste si to v tejto…

PRŠÍ PRŠÍ, LEN SA LEJE...A JA ROZMÝŠĽAM O ZELENSKOM Neviem či ste si to v…

18 minút ago

Žilina začína s rekonštrukciou bytového domu pre ŤZP občanov

Žilina 28. júla (TASR) - Viac ako 561.000 eur investuje žilinská radnica do stavebných úprav…

20 minút ago