Prvým laureátom bol v kategórii hudba tenorista Pavol Bršlík, jeden z najuznávanejších operných spevákov svojej generácie na medzinárodnej scéne. V kategórii filantropia si ocenenie prevzal Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najvýznamnejších vzdelávacích centier na Slovensku.
Autor vyše 50 kníh, ale aj rozhlasových pásiem a hier, scenárov k dokumentárnym filmom, fotograf, režisér, cestovateľ a druhý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra. V kategórii inovácie a startupy ho získali Andrea Basilová a Martin Basila, manželia stojaci za firmou špecializujúcou sa na vývoj a poskytovanie inovatívnych riešení v oblasti inteligentnej správy odpadu.
V kategórii výtvarné umenie si cenu prevzal galerista Vincent Polakovič, riaditeľ a spoluiniciátor vzniku galérie Danubiana Meulensteen Art Museum, jedného z najprestížnejších múzeí moderného výtvarného umenia v strednej Európe. Profesor Daniel Pinďák sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda. Onkochirurg, pôsobiaci ako prednosta Kliniky chirurgickej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Národného onkologického ústavu (NOÚ), sa špecializuje aj na chirurgickú liečbu karcinómu pankreasu.
V kategórii hospodárstvo uspel bankový manažér Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne (SLSP). Herecká legenda Emil Horváth, oceňovaný za divadelnú, filmovú i televíznu tvorbu a tiež pedagóg na VŠMU, získal Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie.
V kategórii populárna hudba ocenili jedného z najúspešnejších textárov na slovenskej hudobnej scéne Vlada Krausza, ktorého slová spievajú mnohí slovenskí interpreti, napríklad Adam Ďurica, Robo Grigorov, Ivan Tásler či Katarína Knechtová. V kategórii šport získala cenu paralympionička Veronika Vadovičová, ktorá v športovej streľbe reprezentovala Slovensko na siedmich paralympijských hrách, z ktorých si odniesla osem medailí.
Mimoriadnu cenu si prevzala herečka Zdena Studenková. „Prijímam toto Krištáľové krídlo ako symbol bájneho vtáka Fénixa. Aj moja cesta životom bola plná vzletov, výšok, ale aj vyhoretí. Toto je pre mňa výzva pustiť sa na ďalšiu cestu, neviem ako dlhú a významnú,“ uviedla umelkyňa, ktorá od roku 1977 stvárnila na doskách SND desiatky postáv. Jej filmová a televízna kariéra zahŕňa vyše stovku projektov, medzi najznámejšie patria československá komédia S tebou mě baví svět či fantasy Panna a netvor. Divákov si získala aj v televíznych inscenáciách a seriáloch.
Zdroj feed teraz.sk
Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…
Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…
Bratislava 26. júla (TASR) - Príbeh otca, ktorý je presvedčený o tom, že svoje dieťa…
Európska komisia „zvyčajne prikladá takzvanú podmienenosť, pokiaľ ide o vyplácanie finančných prideľovaní, čo jej dáva…
Kyjev 26. júla (TASR) - Ukrajina plánuje výrazne zvýšiť výrobu stíhacích dronov, aby mohla čeliť…
Varšava 26. júna (TASR) - Kňaza z Mazovského vojvodstva v stredom Poľsku obvinili z vraždy…