V porovnaní s európskymi krajinami je podľa ISA Slovensko jednou z najštedrejších krajín, čo sa týka výšky podpory v nezamestnanosti. Jej maximálna výška sa od júla zvýšila o viac ako 124 eur. V prípade jej dĺžky je však Slovensko na konci rebríčka EÚ.
„Významné rozdiely sú medzi staršími členmi EÚ, kde býva maximálna doba podpory dlhšia, a štátmi postkomunistického bloku s typicky kratším obdobím pomoci. Maximálna doba podpory je zvyčajne v rozmedzí šiestich až 24 mesiacov,“ uviedla ISA.
Spresnila, že najkratšie v období troch mesiacov pomáha dávkou v nezamestnanosti Maďarsko a najdlhšie Rakúsko, ktoré má neobmedzenú dĺžku pomoci, avšak jej výška sa postupne kráti. Najmenej podľa nej kompenzuje Poľsko, priemerne 19 % príjmu, a najviac Luxembursko, a to 86 % počas 12 mesiacov.
Podmienky na získanie podpory v nezamestnanosti sa v európskych krajinách líšia. Spravidla však platia dve, a to aj na Slovensku. Je to predchádzajúce prispievanie do systému sociálneho zabezpečenia a aktívne hľadanie si práce.
„Minimálne v 13 krajinách sa dĺžka či výška podpory odvíja od veku prijímateľa alebo od dĺžky doby prispievania na sociálne zabezpečenie. Prihliada sa na horšie možnosti zamestnať sa najmä u starších žiadateľov. Slovensko tieto pravidlá neuplatňuje a parametre podpory sú pre každého rovnaké,“ uzavrela ISA.
Zdroj feed teraz.sk