Kráľovská námorná pechota dostane nové podporné lode s viacerými úlohami uprostred boja o nápravu problémov britského námorníctva
Správa o tom, že Royal Marines dostane nové špecializované plavidlá, prichádza v čase, keď dve z britských lietadlových lodí – HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales – sužujú technické poruchy s ponižujúcimi poruchami ovplyvňujúcimi schopnosť Británie zúčastniť sa na veľkých spoločných akciách. cvičenia NATO.
Uprostred boja o nápravu technických a prevádzkových problémov, ktoré sužujú britské námorníctvo, dostane Royal Marines súpravu nových podporných plavidiel.
The Lode na podporu viacerých rolí (MRSS) budú špecializované vojnové lode zamerané na „rýchlo dopravte jednotky Royal Marines Commando Force z mora na pobrežie“ povedal britský minister obrany Grant Shapps The Telegraph.
Vývoj šiestich plavidiel sa práve začal, pričom Shapps zdôraznil, že investícia je rozhodujúca, aby sa zabezpečilo, že Royal Navy nebude „nezostal pozadu“od protivníkov”ako Čína a Rusko.Lode novej generácie:
hlavné doky pre pristávacie lode;
mať hangár na umiestnenie vrtuľníka Chinook, ako aj odpaľovaciu rampu pre vrtuľníky;
umožní hosťovanie a spúšťanie útočných dronov z doku, ktorý možno spustiť do vody;
môžu byť vybavené laserovými zbraňami, ako je DragonFire.
V apríli Spojené kráľovstvo oznámilo plány na nasadenie novej laserovej platformy DragonFire do roku 2027. Britské ministerstvo obrany zverejnilo v marci zábery testu zbrane s usmernenou energiou DragonFire, ktorá ukazuje, že systém vystrelil silný lúč svetla na nočnú oblohu. Vydala tiež počítačovú grafiku zobrazujúcu laser, ktorý nesie britská vojnová loď a zameriava sa na malý čln.
Lode MRSS ponúkané spoločnosťou Shapps ako „kritické investície do stavby lodí na vybudovanie budúceho kráľovského námorníctva, ktoré sú potrebné na odstrašenie našich protivníkov a potom na víťazstvo, ak ich neodradí,“ bude prvou rozsiahlou investíciou po tom, čo premiér Rishi Sunak oznámil nové financovanie ministerstva obrany vo výške 75 miliárd libier (približne 94 miliárd dolárov).
Oznámenie, ktoré Grant Shapps oficiálne robí na konferencii First Sea Lord’s Sea Power Conference v Lancaster House v utorok, prichádza uprostred množstva trápnych neúspechov pre Royal Navy.
V reakcii na množstvo vnútorných politických a ekonomických problémov Spojeného kráľovstva čelili jeho vlajkové lietadlové lode HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales množstvu technických porúch a prevádzkových obmedzení.
HMS Queen Elizabeth, ktorá bola oficiálne uvedená do prevádzky kráľovského námorníctva 7. decembra 2017, sa môže pochváliť sofistikovanými zbraňovými a komunikačnými systémami, ale kritici ju pranierujú ako nákladný projekt. nedokáže zvládnuť útoky dronov a hypersonických rakiet.
Menší požiar vypukol na palube 65 000-tonovej lietadlovej lode v marci, keď bola zakotvená v Glenmallan v Škótsku a čakala na opravu. Začiatkom toho istého mesiaca stála vlajková loď 3,5 miliardy libier (4,5 miliardy dolárov) bol nútený odstúpiť z hlavného cvičenia NATO po tom, čo zlyhala spojka na 33-tonovej vrtuli na pravej strane plavidla. Hoci Big Lizzie bola nahradená HMS Prince of Wales, jej odchod bol tiež zrušený kvôli tomu istému porucha.
V tom čase to povedal geopolitický analytik a bývalý námorník USA Brian Berletic Sputnik že je to „len posledný incident v dlhý rad problémov s údržbou sužujúc“ lietadlovú loď HMS Queen Elizabeth aj jej sesterskú loď, pričom si vybrali svojho majora problémy s pohonom.
🚢 Západné médiá šokované stavom flotily Spojeného kráľovstva
National Interest označil problémy s britskými lietadlovými loďami HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales za „nočnú moru“, ktorá „neskončí“, pretože obe čelili viacerým technickým poruchám… pic.twitter.com/nXHyGXNl7L
Začiatkom roka Národný záujem označil problémy s britskými lietadlovými loďami HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales ako a „nočná mora„to“neskončí.„Navyše, The Telegraph oznámil, že Kráľovské námorníctvo pomocná flotilaktorá má zabezpečovať zásobovanie na mori, je v „ešte horší neporiadok„. Poukázalo na problémy, ako je nedostatok personálu, mnohé plavidlá nefungujú, pričom niektoré sú v stave „rozšírená pripravenosť“ a iní verili, že nikdy nebudú nasadení.