10.5 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Za Bratislavou sa tvoria kolóny

Bratislava 26. apríla (TASR) - Bratislavská krajská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci...
HomeRegiónyKošice uskutočnia koordinované európske sčítanie ľudí bez domova

Košice uskutočnia koordinované európske sčítanie ľudí bez domova

Košice 1. mája (TASR) – Košice sa stali jediným slovenských mestom, v ktorom sa v októbri uskutoční koordinované európske sčítanie ľudí bez domova. TASR o tom informovala Jana Poľová z referátu marketingu a styku s verejnosťou mesta s tým, že to má prispieť k postupnému ukončovaniu bezdomovectva v Košiciach.

V rámci projektu budú získavať údaje o ľuďoch bez domova na území mesta. Už v roku 2021 sa v Košiciach konal Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi. Z monitorovaných 310 rodín je aktuálne v programe Housing first Nadácie DEDO zabývaných 37, pričom 14 bytov na tento účel poskytlo mesto Košice. Plánované sčítanie sa okrem rodín zameria aj na jednotlivcov, ktorí sú bez domova a prespávajú vonku na ulici.

Registračný týždeň nám priniesol cenné dáta, ktoré nám pomohli adresnejšie poskytovať pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Tešíme sa, že ako jediné slovenské mesto máme možnosť v spolupráci s ďalšími európskymi mestami nadviazať na tento projekt. Získané informácie budú kľúčové pre rozvoj efektívnych politík a programov zameraných na riešenie problematiky bezdomovectva a pomoc ľuďom bez domova na ceste späť k dôstojnému životu,“ povedala námestníčka primátora Lucia Gurbáľová.

Podľa vedenia mesta sú Košice jedným z mála miest, ktoré majú vypracovanú Koncepciu postupného ukončovania bezdomovectva 2022 – 2030 a zároveň jediným mestom, ktoré sa v rámci nej venuje problematike nelegálnych osídlení. Tých je v Košiciach aktuálne 13.

Sčítanie ľudí bez domova sa uskutoční aj v európskych mestách Dublin, Miláno, Lyon, Porto, Münster, Ľubľana či Budapešť. Projekt financovaný z grantovej výzvy Európskej komisie vznikol v rámci iniciatívy EPOCH – Európskej platformy boja proti bezdomovectvu. Na európskej úrovni ho koordinuje Katolícka univerzita v Leuvene a na Slovensku ho zastrešuje Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s Nadáciou DEDO a mestom Košice. Podľa riaditeľky inštitútu Barbory Vávrovej by získané skúsenosti a vedomosti mohli v budúcnosti slúžiť ako podklad na zavedenie jednotnej metodológie aplikovateľnej v rámci Európskej únie.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno