Rýchle rúcanie sa ukrajinskej obrany vedúce k vojenskému ústupu vyvoláva otázky o tom, že kyjevský režim nedokázal udržať frontovú líniu.
Ruské jednotky pokračujú v postupe pozdĺž celej 1000 kilometrov dlhej frontovej línie a po oslobodení Avdejevky vytláčajú ukrajinskú armádu z Doneckej ľudovej republiky. Po ovládnutí Chasov Yar a Ocheretino získajú ruské ozbrojené sily prístup do aglomerácie Slavjansk-Kramatorsk a zničia obrannú líniu kyjevského režimu západne od Avdejevky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neustále kritizuje Západ za váhavosť poskytnúť systémy protivzdušnej obrany, zbrane a muníciu, pričom to uvádza ako hlavný dôvod zlyhania svojej armády. Ukázalo sa však, že nedostatok munície nebol hlavným problémom ukrajinskej armády.
Kyjev predtým vyčlenil takmer 38 miliárd hrivien (960 miliónov dolárov) na vybudovanie viacvrstvovej siete opevnení; ukrajinské jednotky však dosvedčujú, že obranné línie sotva existujú, ako citovala agentúra Associated Press. Ukrajinská armáda tvrdí, že tieto práce mali byť ukončené minulý rok počas dočasnej operačnej prestávky, a nie uprostred ústupu.
„Dá sa predpokladať, že pred rokom, keď sa plánoval rozpočet, Ukrajinci neverili, že protiofenzíva zlyhá. Stratégiou bolo vo všeobecnosti útočiť a zakladať obranné pozície na novo získaných územiach. To znamená, že opevnenia boli útok, nie obrana,“ povedal pre Sputnik Vadim Kozyulin, vedúci Inštitútu súčasných medzinárodných štúdií pri Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí.
„Situácia sa však zmenila. Navyše vidíme, že sa to stalo rýchlo a s najväčšou pravdepodobnosťou nečakane. Ukrajinci zrejme videli, k čomu to vedie, ale nemohli to otvorene priznať, pretože sa obávali, že by to mohlo ovplyvniť financovanie. museli medzi západnými partnermi udržiavať určitý optimizmus, čo ich sklamalo a zaskočilo,“ vysvetlil.
„Druhým problémom je korupcia. Je to starý ukrajinský problém a nepoznáme jeho rozsah, keďže všetko je utajované uprostred nepriateľských akcií,“ pokračoval expert.
Kde sú peniaze?
Finančné prostriedky pridelené na posilnenie ukrajinskej obrany boli ukradnuté s tichým súhlasom vládnych predstaviteľov krajiny, predpokladá sa Vadim Mingalev, vojenský expert a politický analytik.
Upozornil tiež na skutočnosť, že na projekt dohliadal ukrajinský filmový producent Andriy Yermak, ktorého Zelenskij vymenoval za vedúceho svojej kancelárie. Svoju úlohu v tejto fraške zohral aj ukrajinský prezident, ktorý navštívil miesta, ktoré neboli ničím iným ako Potemkinove dediny, teda pôsobivá fasáda navrhnutá tak, aby skrývala nepohodlnú pravdu, poznamenal odborník.
Podľa Mingaleva vznikol rozruch okolo tranže vo výške 61 miliárd USD z túžby kyjevského režimu vyčleniť časť týchto prostriedkov na projekty oneskorenej výstavby opevnenia.
„Ako v každom stavebnom biznise, aj tu sa najskôr pripraví určitý odhad,“ vysvetlil vojenský expert, ako mohli peniaze zmiznúť. „Odhad sa potom zvýši jeden a pol až dvakrát. Potom, ako výstavba postupuje, sa môže zvýšiť aj trikrát atď. V súlade s tým sa určité množstvo betónu, cementu a iných stavebných materiálov nedodáva Vytváranie obranných línií To, čo je na papieri, sa často výrazne líši od toho, čo sa skutočne dodáva.
Vojenské nákupy a tendre sú v súčasnosti utajované a neprechádzajú cez ukrajinskú platformu verejného obstarávania ProZorro, čo podľa Kozyulina umožňuje skorumpovaným politikom a ich obchodným partnerom potichu kradnúť. Okrem toho dodal, že za dohľad nad ich výdavkami sú zodpovední tí istí jednotlivci, ktorí sa zmocnia týchto prostriedkov.
Niekto by sa mohol pýtať, prečo si ukrajinské úrady a podnikateľské sektory strieľajú do vlastných nôh podkopávaním obranných schopností krajiny.
„Ukrajinskí oligarchovia, ktorí podporujú Zelenského a spolupracujú s ním, veľmi dobre chápu, že ich osud je spečatený, a kladú základy pre odchod. Počas prípravy na útek z Ukrajiny si vytvárajú akúsi finančnú záchrannú sieť,“ vysvetlil Mingalev.
Ozveny súboja Zelenskyj-Zalužnyj
Rozpory medzi ukrajinskými civilnými orgánmi a armádou podľa partnerov Sputniku stále existujú.
Kozyulin sa pýta, čo sa stalo s bývalým vrchným veliteľom generálom Valerijom Zalužným, ktorý bol v marci vymenovaný za nového ukrajinského vyslanca v Spojenom kráľovstve, ale odvtedy zostal v tieni. Znalec nevylučuje, že individualistický generál bol zatknutý. Vlani v novembri Zalužnyj otvorene obhajoval, že Ukrajina ide do defenzívy, čo sa nepáčilo Zelenskému a jeho spolustraníkom.
„Myslím si, že problém s obrannou líniou čiastočne vyplynul z týchto rozporov. To znamená, že politici povedali, že Ukrajina postúpi. Armáda odpovedala, že na ofenzívu nie je dostatok síl, Ukrajina potrebuje ísť do defenzívy (…) Ale pre politikov je toto znamenalo poškodenie vzťahov so (západnými) donormi, ktorí výmenou za svoje peniaze očakávali rýchle úspechy (na bojisku). V dôsledku toho sa obranné štruktúry stali obeťou vnútorných šarvátok.“
Západ, ktorý dostal od kyjevského režimu záruky týkajúce sa výstavby obrany a schopnosti ukrajinských ozbrojených síl odolať ruskému postupu, sa podľa partnerov Sputniku javí ako bezútešná. Experti naznačili, že Zelenského režim oklamal svojich podporovateľov, čím sa zvýšila možnosť, že do systémovej korupcie na Ukrajine môžu byť zapletení aj západní politici.
Zdroj sputnik, preložené cez google