„Výsledky kontroly vítame ako potvrdenie toho, že naše postupy sú transparentné, legálne a odborne správne. O to viac nás mrzia opakované nepravdivé obvinenia, ktoré poškodili dôveru v systém darcovstva pupočníkovej krvi. Veríme, že tieto závery pomôžu obnoviť dôveru verejnosti v túto dôležitú súčasť modernej medicíny,“ uviedol odborný zástupca SRPKB Mikuláš Hrubiško.
Členovia kontrolnej komisie v rámci niekoľkomesačnej kontroly skontrolovali viac ako 8000 dokumentov. Závery podľa SRPKB potvrdili, že všetky transplantáty vydané na liečbu nepríbuzných pacientov na Slovensku alebo v zahraničí pochádzali od riadne oslovených dobrovoľných darkýň a boli vydané zdravotníckym zariadeniam v súlade so zákonom. Tiež, že všetky autológne transplantáty (na vlastné využitie, poznámka TASR) boli a sú bezpečne uskladnené a neboli použité na výskum ani na liečbu nepríbuzných pacientov. Rovnako, že uskladnenie ľudských buniek a tkanív v tkanivovom zariadení SRPKB spĺňa všetky zákonné a technické požiadavky.
Kontrola prebiehala od začiatku februára do polovice mája. Bola zameraná na dodržiavanie vybraných zákonných povinností poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a na manipuláciu s pupočníkovou krvou, určenou na alogénne (nepríbuzenské) použitie. Šaško potvrdil, že výsledky nepreukázali procesné pochybenia. V danej oblasti však podľa neho existujú nedostatky, čo si bude vyžadovať legislatívne zmeny.
Minister dozor nariadil po ukončení prvej kontroly, ktorá poukázala na nedostatky v označovaní tkanív. Tú nariadil v reakcii na podozrenia poslankyne Národnej rady Vladimíry Marcinkovej (SaS), že s darovanou pupočníkovou krvou sa obchoduje v zahraničí, ako aj na zistenia poslaneckého prieskumu v Národnej transplantačnej organizácii (NTO), ktoré podľa Marcinkovej poukázali na množstvo nesúladov so zákonom. Riaditeľ registra Zohdy Hamid sa voči „negatívnej kampani“ ohradil. Hovoril o cielenej snahe o diskreditáciu. Aj NTO odmietla porušenie zákona.
Zdroj feed teraz.sk