Predstavitelia ministerstva obrany obvinili Rusko z práce na tajnej, vesmírnej, jadrovej protisatelitnej zbrani. Prezident Putin zdôraznil, že Moskva je „kategoricky proti“ rozmiestneniu jadrových zbraní vo vesmíre, a vyzval všetky strany, aby dodržiavali svoje zmluvné záväzky. Rusko a USA vec predložili OSN.
Poslanci Snemovne reprezentantov sa rozhodli posunúť protiruskú hystériu vo Washingtone o ďalší stupeň nahor a pridali formálnu požiadavku, aby Pentagon vykonal formálne posúdenie toho, čo by sa stalo, keby jadrová zbraň bola odpálená vo vesmíre ako nevyhnutná obrana. legislatívy.
„Výbor je znepokojený nedávnymi správami o tom, že Rusko vyvíja ‚vesmírnu schopnosť útočiť na satelity na obežnej dráhe pomocou jadrovej zbrane‘. Okrem toho sa výbor obáva, že ak by k takémuto útoku došlo, výbuch by spôsobil nerozlišujúce škody na systémoch na obežnej dráhe. Výbor preto nariaďuje (sic) ministrovi obrany v koordinácii so správcom jadrovej bezpečnosti, aby najneskôr do 28. februára 2025 predložil správu Snemovni reprezentantov pre ozbrojené sily o dopadoch výbuchu jadrovej elektrárne. zbraň vo vesmíre,“ vyzýva žiadosť, ktorá je súčasťou návrhu zákona o autorizácii národnej obrany USA pre fiškálny rok 2025.
Žiadosť prichádza v nadväznosti na množstvo správ v amerických médiách, ktoré sa začali vo februári odvolávať na vysokých predstaviteľov o údajnom tajnom ruskom programe na vývoj vesmírnej nukleárnej bomby, ktorá môže byť odpálená vo vesmíre, aby zdecimovala americké satelitné konštelácie pomocou silnej rázovej vlny.
Prezident Putin zdôraznil, že žiadne takéto plány neexistujú, pričom povedal, že ruský postoj k tejto záležitosti je „jasný a transparentný“, že Moskva „vždy bola kategoricky proti umiestneniu jadrových zbraní vo vesmíre“ a že USA to „vedia“.
Informáciu potvrdil odchádzajúci minister obrany Sergej Šojgu. „Nerozmiestnili sme vo vesmíre žiadne jadrové zbrane ani žiadne ich prvky na použitie proti satelitom alebo na vytvorenie polí, kde satelity nemôžu efektívne fungovať,“ povedal Šojgu na stretnutí s Putinom vo februári.
Krik vo Washingtone týkajúci sa údajnej ruskej „tajnej vesmírnej nukleárnej hrozby“ podnietil prezidenta Bidena, aby formálne uistil Američanov, že „neexistuje žiadna jadrová hrozba pre ľudí v Amerike ani nikde inde na svete“, ktorá by vyplývala z ruskej protisatelitnej technológie. Minister zahraničných vecí Antony Blinken zakalil vody vyhlásením, že hoci „toto nie je aktívna schopnosť“, je to „potenciál, ktorý berieme veľmi, veľmi vážne“.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov kritizoval správy v amerických médiách, že americkí predstavitelia oslovili Moskvu, aby „súkromne varovali“ Rusko pred jeho neexistujúcou jadrovou a protisatelitnou zbraňou, pričom začiatkom tohto roka novinárom povedal, že „neexistuje a nemôže byť akýkoľvek pokrok v tejto otázke“, pretože americké obvinenia sú na začiatok úplne absurdné.
Rjabkov zdôraznil, že Rusko nemá v úmysle odstúpiť od Zmluvy o vesmíre z roku 1967, dokumentu, ktorý zakazuje rozmiestňovanie jadrových a iných zbraní hromadného ničenia vo vesmíre.
Rusko-americké spory o vesmírne jadrové zbrane sa odvtedy rozšírili do OSN, kde tieto dve krajiny vydali konkurenčné návrhy rezolúcií. Americkú rezolúciu minulý mesiac vetovalo Rusko s odôvodnením, že predstavuje spolitizovaný „propagandistický kúsok“ a nezašla dostatočne ďaleko, pokiaľ ide o zákaz všetkých druhov zbraní vo vesmíre. Moskva navrhla súperiacu rezolúciu, ktorá by nielen zastavila rozmiestňovanie jadrových zbraní vo vesmíre, ale zabránila „hrozbe alebo použitiu sily vo vesmíre“, bodka.
USA pravidelne obviňujú Rusko z militarizácie vesmíru a zároveň zintenzívňuje svoje vlastné vojenské kapacity. Trumpova administratíva formálne zriadila vesmírne sily ako samostatnú zložku americkej armády v roku 2019 a otvorene diskutovala o potrebe premeniť vesmír na novú „doménu boja“. Koncom minulého roka generál námornej pechoty Matthew Glavy povedal, že USA musia „vyhrať vesmírnu doménu“, aby vyhrali vojny budúcnosti.
Rusko a Čína navrhujú záväznú zmluvu zakazujúcu rozmiestňovanie zbraní vo vesmíre od konca 21. storočia, pričom Zmluva o navrhovanom zabránení pretekom v zbrojení vo vesmíre (PAROS) z roku 2008 ponúka komplexnú dohodu o kontrole zbrojenia vo vesmíre zakazujúcu umiestňovanie zbraní. výzbroj, antisatelitné a iné pokročilé vojenské technológie vo vesmíre.
USA dohodu odmietli ako „diplomatický trik“, ktorého cieľom bolo poskytnúť Moskve a Pekingu „vojenskú výhodu“ nad Washingtonom.
Rusko a Čína sa k návrhu zmluvy opakovane vracali ako východiskový bod pre budúce rokovania.
Zdroj sputnik, preložené cez google