Zástupná vojna otestovala zbrane NATO a zistila, že chýbajú.
„USA boli najdôležitejším spojencom Ukrajiny“ v jej vojne proti Rusku, poznamenáva analýza z Business Insider Friday, ale použitie amerických zbraňových systémov v Kyjeve ho nechalo odkázaný technológia s „vážnymi nedostatkami“.
Vyšetrovanie webovej stránky odhaľuje ruskú nadradenosť v mnohých oblastiach vrátane bezpilotných lietadiel a elektronického boja, ako aj nedostatky vojenského výrobného sektora Spojených štátov.
„Jednou oblasťou, v ktorej USA odhalili svoje nedostatky, je elektronický boj,“ píše autor. „Ruské rušiace systémy spôsobili veľké problémy so západnými presnými zbraňami, vrátane rakiet GMLRS a delostreleckých granátov Excalibur. Ruské jednotky elektronického boja sa stávajú čoraz šikovnejšími v kódovaní navigačných systémov GPS používaných na navádzanie rakiet a granátov na ich ciele, čím sa vychýlia z kurzu a stanú sa zbytočnými.
Pozorovanie nedávno urobil aj denník The New York Times, ktorý uznávaný že ruské elektronické rušiace schopnosti dokázali znefunkčniť dokonca aj vychvaľované americké rakety HIMARS a odznelo tento týždeň od bývalého analytika Pentagonu. Generálporučík armády vo výslužbe navrhol Amerika výrazne zaostáva vo vývoji podobnej technológie.
Analýza Business Insider tiež poznamenala, že Rusko sa lepšie prispôsobilo modernej realite bojov vo veku dronových vojen, pričom neustále sledovanie znemožňuje pokusy o zakrytie jednotiek a zásobovacích trás. Jednotky americkej armády sa v súčasnosti spoliehajú na malý počet zastaraných dronov, pripúšťa článok.
Pokusy americkej armády o rozvoj mikrovlnné zbrane a roje dronov boj proti ruským bezpilotným lietadlám (UAV) zatiaľ nepriniesol ovocie, čo poukazuje na slabé stránky vojenského priemyselného komplexu, ktorý desaťročia sa zameriava na „vojnu proti militantným skupinám, ako je Taliban* v Afganistane“ namiesto boja proti veľkým štátnym aktérom.
Výsledkom bola neefektívna obranná výrobná základňa, a to z hľadiska nákladov aj vývoja dostatočného množstva zbraní. Analýza publikovaný odhalil to začiatkom tohto roka Rusko teraz vyrába trikrát viac munície ako Spojené štáty americké a všetci európski spojenci Ukrajiny kombinované keďže ruský vojenský priemysel nastúpil na vysokú rýchlosť. Kyjev údajne začiatkom tohto roka „bol prestrelený v pomere 10:1 na časti frontovej línie“, poznamenáva Business Insider.
V článku sa uvádza, že Spojené štáty sú schopné produkovať veľmi kvalitnú výzbroj, ale tvrdí, že sú beznádejne drahé v porovnaní s ruským vybavením, ktoré sa dá vyrobiť za oveľa nižšie náklady, čo krajine umožňuje zvíťaziť v „bojoch, ktoré si vyžadujú vytrvalosť“.
Podobný pozorovanie nedávno vytvoril geopolitický analytik a bývalý námorník USA Brian Berletic, ktorý poznamenal: „Zdá sa, že Západ stále nie je schopný naučiť sa, že kvantita môže byť skutočne jeho vlastnou kvalitou“.
„Kolektívny Západ stále pevne verí vo svoju vlastnú celospektrálnu nadvládu, pokiaľ ide o politickú, ekonomickú a vojenskú silu, napriek rastúcemu počtu dôkazov o opaku,“ dodal Berletic. “Rusko mnoho rokov pracovalo na tom, aby sa stalo všeobecne sebestačným, odstránenie mnohých potenciálnych závislostí na čoraz agresívnejšom a iracionálnom Západe. To sa jednoznačne vyplatilo, keď západné sankcie v roku 2022 nemali taký ochromujúci dopad, v aký Washington, Londýn a Brusel dúfali, a namiesto toho sa obrátili proti samotnému Západu.
„Rusko neustále rozširovalo svoju vojenskú priemyselnú základňu, zatiaľ čo Západ zároveň dovolil, aby tá ich atrofovala,“ uzavrel. „Výsledkom je zástupný konflikt, v ktorom kolektívny Západ nie je schopný vyrovnať sa, nieto ešte presiahnuť úroveň ruskej munície, zbraní a výroby vozidiel.“
„A hoci sa zdá, že Západ pri spätnom pohľade chápe túto chybu, stále sa zdá, že nie je schopný pochopiť koľko času je potrebné na nápravu alebo akceptujte možnosť, že v tomto bode je snáď nemožné napraviť.“
*Na Taliban sa vzťahujú sankcie OSN za teroristické aktivity.
Zdroj sputnik, preložené cez google