Categories: Regióny

Knihu o cechu kožušníkov v Moldave nad Bodvou zreštaurovali

Moldava nad Bodvou/Košice 22. marca (TASR) – Knihu zachytávajúcu viac ako 200 rokov dejín cechu kožušníkov v Moldave nad Bodvou zreštaurovali. Ako pre TASR uviedla Diana Kunderová zo Štátneho archívu v Košiciach, významná je najmä z hľadiska poznávania hospodárskych remeselných dejín v regióne.

Kniha je ohraničená rokmi 1643 až 1875. Má 141 strán. Text na ručnom papieri je písaný v dobovej maďarčine s občasnými latinskými výrazmi. Úvod patrí poďakovaniu odkazujúcemu na vieru. Nasledujú úradné zápisy vrátane mien najstarších členov cechu – majstrov, ale aj prijímaných učňov. „Ide o veľmi hodnotný archívny dokument. Zachytáva vývoj remesla od raného novoveku vo vtedajšej Moldave, ktorá mala svojho času aj privilégiá slobodného kráľovského mesta a jej postavenie bolo v stredoveku významné. Sú tu prepísané aj najdôležitejšie atribúty cechu, teda artikuly, čo je inými slovami vnútorný poriadok alebo štatút cechu. Obsahom sú aj rôzne zápisy o zaobstarávaní predmetov pre cech,“ spresnila s tým, že obsah knihy môže byť predmetom historického bádania.

Podľa jej slov väzba knihy na prvý pohľad nepúta príliš veľkú pozornosť. Samotný rukopis má však niekoľko zvláštností. „Hneď v úvode je mylne datovaný. Zápisy zároveň nerešpektujú časové poradie, ide o chronologickú anomáliu,“ povedala. Súčasťou knihy bola s najväčšou pravdepodobnosťou aj pečať cechu kožušníkov. „Má clonu, ktorá ochraňovala pečatný obraz. Kruhopis aj obraz sú značne ošúchané. Z pohľadu sfragistiky by mohla byť predmetom ďalšieho výskumu. V centrálnej evidencii pečatí a pečatidiel totiž doposiaľ nie je zaevidovaná,“ doplnila Kunderová.

Knihu reštaurovali v Slovenskom národnom archíve v Bratislave. Ako spresnila vedúca oddelenia ochrany archívnych dokumentov Laura Pacherová, bola v havarijnom stave. Zreštaurovali a ošetrili všetky jej časti. „Vidieť rukopisné záznamy starostlivo vedené po generácie a sledovať, ako sa menil štýl písma či spôsob zápisov, bolo ako nahliadnuť do histórie cechu z prvej ruky. To, že si každý pisár miešal sám železogalový atrament, bolo pozorovateľné najmä na rôznorodosti jeho degradácie, ktorej sa prispôsobil aj postup samotného reštaurovania. Pri reštaurovaní som objavila aj drobné odtlačky prstov či stopy po pôvodnej farbe oriezky, ktorá sa v plnej kráse ukázala až po zásahu,“ priblížila reštaurátorka Kristína Šimunová.

Knihu tiež fotograficky zdokumentovali a na ňu, ako aj na fragmenty, vyhotovili ochranný obal. Komplexné reštaurovanie trvalo päť mesiacov. Náklady predstavovali okolo 600 eur.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Izrael dopravil loď s propalestínskymi aktivistami do prístavu Ašdod

Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…

48 sekúnd ago

V Kongu pri útoku ADF s väzbami na Islamský štát zomrelo 21 osôb

Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…

7 minút ago

EÚ pokračovala v princípe predtým očakávanej žily v EÚ reagovala na UKR …

📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…

11 minút ago

Putin tvrdí, že hlavným cieľom ruských námorných cvičení je školenie odpudzujúcich morských útokov

St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…

14 minút ago

Slovenky v tímovej súťaži skeetu získali bronz

Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…

20 minút ago

Voľby do českého parlamentu by vyhralo hnutie ANO s 32,9 %

Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…

26 minút ago