Categories: Regióny

Klub vojenskej histórie Hodošík sa venuje aj na dejiny v okrese Snina

Stakčín 27. apríla (TASR) – Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen. Ako pre TASR uviedol podpredseda združenia Filip Kalanin, názov klubu vychádza z vrchu Hodošík, kde sa nachádza najvyššie položený vojnový cintorín z prvej svetovej vojny.

„Aj počas druhej svetovej vojny tam prebiehali boje. Zákopy z prvej svetovej vojny, ktoré tam ostali, boli opätovne využité aj počas druhej svetovej vojny,“ uviedol Filip Kalanin.

Predseda klubu Peter Kalanin uviedol, že KVH Hodošík má približne 120 členov, z čoho väčšina sa venuje streleckej činnosti. Približne 30 až 35 aktívnych členov sa zameriava na výskum a dokumentáciu udalostí prvej a druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali na severovýchodnom Slovensku.

„Zbierame rôzne predmety z vojny, venujeme sa historickej literatúre a vydávame aj vlastné publikácie. Naším cieľom je približovať útrapy a hrôzy vojnových konfliktov, a takýmto spôsobom aj poučiť spoločnosť, aby sa to už nikdy viac neopakovalo,“ dodáva Peter Kalanin.

Jedinečnosť klubu spočíva v prepojení vojenskej histórie so streleckou praxou. Členovia si tak môžu vyskúšať napríklad streľbu z historických pušiek pod odborným dohľadom. „Chceme priniesť pocit, aký mohol zažiť vojak v zákopoch, keď držal zbraň v ruke,“ vysvetľuje Filip Kalanin.

Klub organizuje aj rekonštrukcie vojnových udalostí, ktoré sa odohrali v ich regióne. Jedna z väčších ukážok sa nedávno konala priamo v Stakčíne pri príležitosti výročia oslobodenia obce. Podujatie malo dve časti – odborné prednášky historikov v miestnom kaštieli a praktickú ukážku boja priamo v parku.

„Snažíme sa vždy získať čo najviac informácií o danej udalosti, aké jednotky bojovali, aký bol vývoj, aby sme ju vedeli čo najvernejšie zreprodukovať,“ vysvetľuje Peter Kalanin. Klub spolupracuje s podobnými organizáciami na Slovensku aj v Poľsku.

„Mnohí ľudia nachádzajú v starých domoch alebo šopách vojnové predmety, o ktorých často ani nevedia, že majú historickú hodnotu. Pre nás sú však cenným zdrojom poznania,“ hovorí Filip Kalanin.

Po dokončení rekonštrukcie kaštieľa v centre Stakčína, ktorý bude slúžiť ako múzeum rusínskej kultúry, plánuje klub vytvoriť stálu výstavu vojenských artefaktov. „Rusíni, ktorí tu žili, sa zúčastnili aj na vojenských konfliktoch, takže aj vojenská história má v rámci tohto múzea svoje miesto,“ uzatvára Peter Kalanin.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Správy TASR – 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…

7 minút ago

Pred 80 rokmi sa zrodilo Dievča z výťahu, prežilo pád zo 75. poschodia

New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…

13 minút ago

Pred 20 rokmi armáda oznámila, že končí s aktivitami v Severnom Írsku

Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…

19 minút ago

#Summary Ráno 28. júla 2025 Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, …

#Summary Ráno 28. júla 2025▪️ Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, ako aj región Zaporizhzhya V…

23 minút ago

KĽDR nezaujímajú návrhy Južnej Kórey na zmier, vyhlásila Kimova sestra

Pchjongjang/Soul 28. júla (TASR) - Severná Kórea (KĽDR) nemá záujem o akékoľvek návrhy na zmierenie…

25 minút ago

PREVRÁTENÁ LOĎ: Zahynulo 13 ľudí

Abuja 28. júla (TASR) - Pri sobotňajšom prevrátení lode na rieke v strednej časti Nigérie…

31 minút ago