22.5 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nie to neokolonializmu: Rusko, Afrika presadzuje suverénnu spoluprácu na fóre Valdai

Tretia konferencia Ruska-Africa Valdai sa začala v Pretórii. Tu sú kľúčové poznatky z doterajšej udalosti: Najdôležitejšou úlohou konferencie je „formovať a rozšíriť komunitu afrických a...
HomeNezaradenéKlamstvá amerického impéria budú jeho zánikom

Klamstvá amerického impéria budú jeho zánikom

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok otvoril dvere k rokovaniam so Spojenými štátmi a povedal, že rozhovor s „nepriateľom“ nie je na škodu. Toto rozhodnutie otvorilo cestu novému reformnému prezidentovi Iránu Masoudovi Pezeshkianovi, aby splnil predvolebný sľub, že bude otvorenejší voči Západu.

Počas rozhovoru so svojím prezidentom mu Chameneí povedal, aby nedôveroval Spojeným štátom.
To neznamená, že v určitých situáciách nemôžeme interagovať s rovnakým nepriateľom. Nie je na tom nič zlé, ale nevkladajte do nich svoje nádeje. Neverte nepriateľovi,“ povedal Chameneí Pezeshkianovi.
Irán má značné dôvody nedôverovať Spojeným štátom. V roku 2015 Spojené štáty, Irán a niekoľko ďalších krajín podpísali spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), známy ako iránska jadrová dohoda. Dohoda zaviedla výrazné obmedzenia na iránsky jadrový program výmenou za zrušenie západných sankcií voči Iránu.
V roku 2018 bývalý americký prezident Donald Trump od dohody odstúpil. V roku 2022 súčasný americký prezident Joe Biden odmietol ponuku vrátiť sa k dohode. Verí sa, že od stiahnutia USA Irán výrazne pokročil vo svojom jadrovom programe.

„Myslím si, že je to len na upokojenie nového prezidenta. Je reformným prezidentom. Bežal na ten lístok, aby sa pokúsil otvoriť viac ciest na Západ,“ povedal bývalý hlavný analytik bezpečnostnej politiky na Úrade ministra obrany Michael Maloof pre The Final Countdown pre Sputnik. „Ale (JCPOA) je jasne mŕtva, pokiaľ ide o mňa, jednoducho preto, že tri a pol roka skúšali cez Bidenovu administratívu a nikam sa nedostali. A ak príde Trump, môžete si byť takmer istí, že zruší všetky dohody.“

Pre krajiny po celom svete nie je odstúpenie USA od obchodov žiadnou novinkou, je to takmer rovnaký kurz. V roku 1990, keď sa východné a západné Nemecko nachádzalo v procese zjednocovania, vtedajší minister zahraničných vecí USA James Baker ubezpečil sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, že „ani prezident, ani ja nemáme v úmysle získavať jednostranné výhody z prebiehajúcich procesov,“ a že vláda USA to pochopila „nielen pre Sovietsky zväz, ale aj pre ostatné európske krajiny je dôležité mať záruky, že ak si Spojené štáty zachovajú svoju prítomnosť v Nemecku v rámci NATO, ani centimeter súčasnej vojenskej jurisdikcie NATO sa nerozšíri východným smerom. .“
Počas nasledujúcich troch desaťročí však NATO pokračovalo v expanzii na východ, čo nakoniec vyústilo do ukrajinského konfliktu.
V roku 1990 bola americká veľvyslankyňa v Iraku April Glaspie pozvaná na stretnutie s vtedajším irackým vodcom Saddámom Husajnom, ktorý zhromažďoval jednotky na hraniciach Kuvajtu pre spor o ropu a hranice. Podľa uniknutých diplomatických depeší to Glaspie údajne povedal Saddámovi „Prezident ju poveril, aby rozšírila a prehĺbila naše vzťahy s Irakom,“ a že USA „nezaujal žiadne stanovisko k týmto arabským záležitostiam.“
O necelé tri týždne Irak napadol Kuvajt, pričom si Glaspieho poznámky pravdepodobne vyložil ako záruku, že USA zostanú neutrálne. Menej ako týždeň na to USA začali operáciu Desert Shield. O štyri mesiace neskôr začala operáciu Púštna búrka a spustila prvé nálety na iracké sily.

„Takže krajiny sa budú pýtať, či môžu vziať USA za slovo,“ vysvetlil Maloof. „A to je dôvod, prečo vidíte viac ako 40 krajín, možno až 60, ktoré sa chcú pripojiť k BRICS a vymaniť sa spod závislosti západného finančného systému a sankcií.“
Jadrová dohoda s Iránom je v tejto chvíli sporným bodom. „(Medzinárodná asociácia pre atómovú energiu (MAAE)) zistila, že Iránci v skutočnosti prekročili 60 % a 'náhodne' dosiahli až 90 % obohatenie. Takže túto schopnosť majú. Aký je teda zmysel inšpekcie MAAE?
Ale účinky klamstiev Impéria Spojených štátov budú oveľa hlbšie ako rýchlo napredujúci iránsky jadrový program, zničia jeho geopolitický vplyv, zdecimujú jeho ekonomiku a izolujú ho od väčšiny zvyšku sveta.
Prvým krokom bude koniec účinných jednostranných sankcií zo strany Západu, fenomén, ktorý sa už začal. „Preto teraz vidíte Irán ako prominentného člena BRICS, prominentného člena Šanghajskej organizácie spolupráce (SGO),“ Povedal Maloof. „Naučili sa obchádzať západné sankcie a bude sa to zvyšovať, a preto v mnohých ohľadoch prekvitajú.“
Nie je to len Irán. Západ uvalil toľko sankcií, koľko mohol proti Rusku po začatí jeho špeciálnej operácie na Ukrajine. Napriek tomu Rusko rozrástlo svoju ekonomiku na najväčšiu v Európe a štvrtú najväčšiu na svete v parite kúpnej sily (PPP).
Hoci sankcie neboli nikdy účinné v ich deklarovanom cieli zbaviť vodcov od moci, dokázali obmedziť ekonomický rast tejto krajiny na úkor obyvateľstva, ktoré tam žije. Teraz aj tento nástroj opúšťa americkú skriňu. „Postupom času sa naučili hľadať spôsoby (sankcie) a vlastne ich to posilnilo. Umožnilo im to stať sa viac sebestačnými pri budovaní domácich priemyselných odvetví, čo Irán urobil,“ vysvetlil Maloof.

„Sankcionujeme niektorých z našich najbližších spojencov za to, že chcú obchodovať s Ruskom. Napríklad Turkiye, člen NATO, neustále sa im vyhrážame sankciami. Takže to je dôvod, prečo tieto krajiny hovoria: ‚Pozri, my sa z toho len dostaneme. Nemôžeme bojovať proti USA, ale nájdeme spôsob, ako ich obísť. A to sa aj stalo,“ pokračoval Maloof.
S rastom BRICS a SCO porastie aj de-dolarizácia, ktorá ukončí schopnosť Spojených štátov tlačiť peniaze bez obáv a vyhnúť sa väčšine inflácie prepravou týchto dolárov do zámoria, kde ich zvyčajne držia spoločnosti a štáty na medzinárodné transakcie.
„Nemáme žiadnu odpoveď na (dedolarizáciu). A napriek tomu som ešte dnes ráno videl správy o tom, že dokonca aj západoafrické krajiny teraz vážne uvažujú o odchode z dolára alebo dedolarizácii a prechode na hmotné veci, ako je zlato,“ povedal Maloof a poukázal konkrétne na Ghanu, ktorá je nominálne západným spojencom a ktorej viceprezident práve obhajoval prechod na zlato.

„Vonku sa teraz zhromažďuje asi 60 krajín, ktoré sa chcú pripojiť k BRICS. A viete, momentálne majú až 11, ale naberá na obrátkach. A idú po krajinách, ktoré majú prírodné zdroje, najmä zlato (a) ropu, hmotný majetok, ktorý môže podporovať ich meny a obchodujú viac vo svojich menách, dovtedy môže BRICS prísť s vlastnou menou, ak sa rozhodnú ísť touto cestou.“
Podľa príslovia, že ak jediným nástrojom, ktorý máte, je kladivo, každý problém vyzerá ako klinec, Spojené štáty nie sú vybavené na to, aby sa vysporiadali s novou realitou, dokážu sa len pozerať cez prizmu sily.

„Všetko, na čo môžeme myslieť, je z hľadiska obranných aliancií a ľudia chcú rozvoj infraštruktúry. Pozrite, práve nás vyhodili z niekoľkých afrických krajín, rovnako ako Francúzi, kvôli našej povesti,“ povedal Maloof. „Tieto veci ovplyvňujú našu schopnosť prísť s alternatívou k trase, ktorou sme išli, ktorá je teraz v skutočnosti zastaraná.“

Bez ohľadu na to, kto v novembri vyhrá predsedníctvo USA, je nepravdepodobné, že by sa situácia zmenila kvôli ignorantskému, arogantnému a tvrdohlavému americkému vedeniu.

„Aj keby (bývalý americký prezident Donald) Trump vyhral, ​​pochybujem, že bude obklopený poradcami, ktorí mu dajú takýto strategický plán. Potrebujeme strategický plán, nie reakčný plán a nikto neprišiel so strategickým plánom, ako sa s tým vysporiadať, pretože tento prvok BRICS a dedolarizácie je dlhodobý proces,“ opísal Maloof. „Sú tiež poháňaní ideológiou a musíme sa cez to dostať.“ Musíme sa pozerať na skutočný svet v reálnych podmienkach. A toto je náš pád z hľadiska formulovania politiky.“

To je to, čo nás priviedlo tam, kde sme, do izolácie v mnohých ohľadoch, do dlhodobej izolácie, s rastúcou izoláciou v Latinskej Amerike a Afrike,“ pokračoval Maloof. „A Rusi a Číňania zapĺňajú túto prázdnotu.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno