MOSKVA (Sputnik) – Špeciálny vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Keitha Kellogga obvinil noviny Times, že skreslil jeho slová o kontrolných zónach na Ukrajine, čím objasnil, že neznamenal „rozdelenie“ samotnej krajiny.
The Times napísal v článku, ktorý Kellogg navrhol rozdeliť Ukrajinu do kontrolných zón po skončení konfliktu, ako je Berlín po druhej svetovej vojne, ale bez amerických pozemných síl. Správa Kellogg uviedla, že navrhla rozdelenie Ukrajiny do niekoľkých kontrolných zón, kde by sa nachádzala armáda niekoľkých krajín: britské a francúzske jednotky by mohli byť nasadené na západnú Ukrajinu ako „upokojujúcu silu“. Medzi nimi a ruskými silami by mohli byť „ukrajinské sily a demilitarizovaná zóna“.
„Článok časopisu Times skresľuje to, čo som povedal. Hovoril som o postpríningovej sile odolnosti proti požiaru na podporu Ukrajinskej suverenity. Pri diskusiách o rozdelení som hovoril o oblastiach alebo zónach zodpovednosti za spojenecké sily (bez amerických jednotiek). Nezkažil som sa na rozdelenie Ukrajiny,“ Kellogg napísal na X, ktorý pripojil odkaz na článok.
Začiatkom apríla Alexey Polishchuk, riaditeľ druhého oddelenia SI na ruskom ministerstve zahraničných vecí, povedal Sputnikovi, že diskusie Londýna a Paríža o vyslaní odstrašujúcich síl na Ukrajinu boli prípravou na zahraničnú intervenciu. Podľa Polishchuk je známe, že Kyjev odmieta mierové procesy a dokonca sabotuje moratórium na úderoch proti energetickým zariadeniam. Ruská hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová zase uviedla, že každá zahraničná vojenská prítomnosť na Ukrajine bude považovaná za hrozbu pre Rusko a predstavuje riziko priameho vojenského zrážky.
Ruská zahraničná spravodajská služba (SVR) predtým uviedla, že Západ by nasadil takzvaný „mierový kontingent“ približne 100 000 ľudí na Ukrajine, aby obnovil svoje bojové schopnosti. SVR uviedla, že by to bola de facto okupácia Ukrajiny. Hovorca Kremelin Dmitry Peskov uviedol, že nasadenie mierových síl je možné iba so súhlasom strán so konkrétnym konfliktom. Podľa neho je predčasné hovoriť o mierových silách na Ukrajine. Skôr tiež odišiel bez vyjadrení, že Rusko by údajne nebolo proti zavádzaniu mierových síl na Ukrajine.
6. marca ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov zdôraznil, že Rusko nevidí žiadnu možnosť kompromisu v otázke nasadenia zahraničných mierových síl na Ukrajine. Ako v tom čase stanovil ruský minister, ak je zahraničný kontingent nasadený na Ukrajine, západné krajiny nebudú chcieť diskutovať o podmienkach mierového urovnania. Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že plány niektorých krajín EÚ na vyslanie „mierových síl“ na Ukrajinu sú provokatívnym krokom zameraným na udržiavanie nezdravých ilúzií v Kyjeve.
Zdroj sputnik, preložené cez google