19.9 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Turecko evakuuje tisíce ľudí, hasiči bojujú s lesnými požiarmi

Ankara 27. júla (TASR) - Hasiči v nedeľu bojovali s lesnými požiarmi na celom území Turecka, uprostred horúcej stredomorskej vlny horúčav, pričom tamojšie úrady...
HomeEkonomikaKatar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu do Európy

Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu do Európy

Brusel 27. júla (TASR) – Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej únie (EÚ). Dôvodom je Smernica o náležitej starostlivosti firiem v oblasti udržateľnosti (The Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD). TASR o tom informuje na základe správy agentúry, ktorú priniesla v sobotu (26. 7.) agentúra Reuters.

Zjednodušene povedané, ak sa v CSDDD neurobia ďalšie zmeny, Katar a spoločnosť QatarEnergy nebudú mať inú možnosť, ako vážne zvážiť alternatívne trhy mimo EÚ pre náš LNG a iné produkty, ktoré ponúkajú stabilnejšie a priaznivejšie podnikateľské prostredie,“ uvádza sa v liste z 21. mája, ktorý odoslal belgickej vláde katarský minister energetiky Saad al-Kaabi. Hovorca belgického zastúpenia pri EÚ sa k listu, ktorý získala agentúra Reuters, odmietol vyjadriť.

Katar je tretím najväčším vývozcom LNG na svete po Spojených štátoch a Austrálii. Od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 dodávky z tento krajiny zabezpečujú 12 % až 14 % spotreby LNG v Európe.

V liste uviedol, že Katar je obzvlášť znepokojený požiadavkou CSDDD, aby spoločnosti mali plán prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo v súlade s cieľom zabrániť globálnemu otepľovaniu o viac ako 1,5 stupňa Celzia v súlade s Parížskou dohodou o klíme. „Ani štát Katar, ani QatarEnergy nemajú v blízkej budúcnosti žiadne plány na dosiahnutie nulových emisií,“ uvádza sa v liste, podľa ktorého CSDDD podkopáva právo krajín stanoviť si vlastné ciele v rámci Parížskej dohody.

Smernica CSDDD, ktorú EÚ schválila minulý rok, vyžaduje, aby väčšie firmy pôsobiace v EÚ kontrolovali, či ich dodávateľské reťazce nevyužívajú nútenú prácu alebo nepoškodzujú životné prostredie a aby v takom prípade prijali potrebné opatrenia. Sankcie zahŕňajú pokuty až do výšky 5 % ich globálneho obratu.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno