Toto rozhodnutie kráľovského dvora je v súlade s modernou tradíciou britskej monarchie: aj súčasný panovník, ešte ako princ z Walesu, totiž v roku 2005 zastupoval svoju matku, kráľovnú Alžbetu II., na pohrebe pápeža Jána Pavla II.
Účasť princa Williama na Františkovom pohrebe je tak významným míľnikom v jeho príprave na úlohu štátnika, budúceho panovníka a hlavy anglikánskej cirkvi, doplnila DPA. Dodala, že ide o prvý prípad, keď princ William zastupoval britského panovníka na medzinárodne významnom pohrebe.
Britský princ ešte pred pohrebnou omšou spolu s premiérom Keirom Starmerom vzdali pápežovi úctu pri zatvorenej rakve s jeho telom v Bazilike sv. Petra. Následne sa odobrali na svoje miesta pred chrámom vyhradené pre smútočných hostí.
William sa tam krátko rozprával s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a prvou dámou USA Melanie Trumpovou i s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho manželkou Brigitte.
Na pohrebnej omši pod holým nebom sa pred Bazilikou sv. Petra zúčastnili hlavy vyše 60 štátov a vlád a 12 panovníci.
Na pohreb pricestoval aj Javier Milei, prezident Argentíny, z ktorej pápež pochádzal, i prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloniová z Talianska, odkiaľ pápežovi predkovia emigrovali do Argentíny.
Pozornosť novinárov i davu na Svätopeterskom námestí upútal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého ľudia pri príchode na bohoslužbu vítali búrlivým potleskom.
Zdroj feed teraz.sk