Categories: Zahraničie

Kanada tvrdí, že Čína popravila nešpecifikovaný počet jej občanov

Toronto 20. marca (TASR) – Kanada v stredu uviedla, že Čína tento rok popravila nateraz nešpecifikovaný počet kanadských občanov. Informovala o tom agentúra AP, ktorá dodala, že popravy ľudí zo Západu sú v Číne pomerne zriedkavé.

O kauze ako prvý napísal denník Globe and Mail. Podľa AP momentálne nie je možné zistiť, koľko Kanaďanov bolo odsúdených na smrť, ani podrobnosti o ich totožnosti. Ministerstvo zahraničných vecí ubezpečilo, že rodinám obetí poskytuje podporu, a požiadalo médiá, aby rešpektovali súkromie pozostalých.

Hovorkyňa kanadského rezortu diplomacie Charlotte MacLeodová v mene kanadskej vlády dôrazne odsúdila používanie trestu smrti v Číne ako „nezvratnú prax, ktorá je v rozpore so základnou ľudskou dôstojnosťou“. Rezort diplomacie dodal, že Kanada opakovane vyzývala najvyššie orgány Číny, aby týmto jednotlivcom udelili milosť.

Čínske veľvyslanectvo v Ottawe v odpovedi na otázky stanice Radio-Canada uviedlo, že Čína dôsledne rešpektovala svoje zákony a plne garantovala práva a záujmy zainteresovaných Kanaďanov.

Veľvyslanectvo však jasne nedeklarovalo, že kanadskí občania boli usmrtení, a nešpecifikovalo ani trestné činy, ktorých sa údajne dopustili. Vo jeho vyhlásení sa len uvádza, že trestné činy súvisiace s drogami Čína trestá veľmi prísne a uplatňuje vo vzťahu k nim princíp nulovej tolerancie.

Predpokladá sa, že Čína ročne popraví viac väzňov ako zvyšok sveta dokopy, hoci celkový počet je štátnym tajomstvom. Popravy sa tradične vykonávajú zastrelením, hoci v posledných rokoch boli zavedené i smrtiace injekcie.

Čína je druhým najväčším obchodným partnerom Kanady, ale medzištátne vzťahy sú zlé, odkedy kanadské úrady v roku 2018 zadržali bývalú finančnú riaditeľku čínskej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou. V reakcii na to Čína vzala do väzby dvoch kanadských občanov zadržaných v Číne. V roku 2021 ich Čína poslala späť do Kanady – došlo k tomu v ten istý deň, ako sa Meng – po dohode s americkými úradmi, ktoré žiadali jej vydanie na stíhanie v USA – vrátila do Číny.

Mnohé krajiny označili túto čínsku akciu za „rukojemnícku politiku“, zatiaľ čo Čína vyhlásila, že obvinenia voči Huawei a Meng sú politicky motivovaným pokusom brzdiť ekonomický a technologický rozvoj Číny.

Kanada a Čína majú napäté vzťahy aj teraz: začiatkom marca Čína uvalila odvetné clá na dovoz niektorých farmárskych produktov a potravín. Stalo sa tak po tom, čo Kanada v októbri uvalila clá na čínske elektrické vozidlá a výrobky z ocele a hliníka. Napätie v obchodnej sfére sa všeobecne ešte viac zvýšilo po nástupe novej administratívy USA.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov okolo 25. júla je unavený opakovaním: v našom p …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 25. júlaNesieme už unavené opakovanie: V našom rybárovi doplňovanie!…

3 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 25. júla 2025 ruské jednotky ohromili …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 25. júla 2025Ruské jednotky zasiahli nepriateľské predmety v Kremengua A Charkov.…

4 hodiny ago

USA a Čína sa v Bezpečnostnej rade OSN nepohodli v otázke Ukrajiny

New York 25. júla (TASR) - Spojené štáty a Čína sa v piatok na pôde…

4 hodiny ago

V Gruzínsku v piatok cvičili jednotky NATO

Tbilisi 25. júla (TASR) - Rozsiahle vojenské cvičenie s účasťou síl z viacerých krajín NATO…

5 hodín ago

Ženská Copa America sa začala problematicky

Quito 25. júla (TASR) – Ženská verzia futbalovej Copa America, ktorý sa koná v Ekvádore,…

5 hodín ago

Výsledky z 25. júla od vedúceho projektu @rybar Michail Zvinchuk Special …

▶ ️ Výsledky z 25. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail Zvinchuk Zvlášť…

5 hodín ago