MOSKVA (Sputnik) – Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu v pondelok do malajského hlavného mesta Kuala Lumpur, aby prediskutovali konflikt hraničných konfliktov. Malajzijský minister zahraničných vecí Mohamad Hasan povedal štátnej tlačovej agentúre Bernama.
„Mal som príležitosť hovoriť s ministrami zahraničných vecí Thajska a Kambodže. Obaja sa zhodli na tom, že do tejto otázky by sa nemala zapojiť žiadna iná krajina. Majú plnú dôveru v Malajziu a požiadali ma, aby som konal ako sprostredkovateľ,“ uviedol minister a dodal, že očakáva aj výzvu od štátneho ministra Marca Rubio.
Malajzijský minister zahraničných vecí uviedol, že Malajzia, súčasná predseda združenia národov juhovýchodnej Ázie, by mala pôsobiť ako sprostredkovateľ najprv, pretože ide o vnútornú záležitosť 10-krajinového bloku juhovýchodného Ázie, ktorý zahŕňa Kambodžu a Thajsko.
Thajské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že úradujúci predsedu vlády sa v pondelok stretne so svojím kambodžským náprotivkom v Malajzii.
„Ako sa objavilo v správe, že zajtra sa uskutoční stretnutie, to je všetko, čo môžem potvrdiť, to je pravda,“ povedal hovorca thajského ministerstva zahraničných vecí Nikondet Phalangkun pre briefing v Bangkoku.
Na otázku, prečo telefonické hovory prezidenta amerického prezidenta Donalda Trumpa s dvoma predsedom vlády vyvolali prípravy na rozhovory sprostredkované Malajziou po tom, čo Phalangkun uviedol, že obe krajiny túžili pokračovať v obchodných tarifných rokovaniach s Washingtonom, čo, ako uviedol Trump, Spojené štáty sa nebudú správať s národmi zapojenými do konfliktu.
Hraničné napätie medzi Thajskom a Kambodžou eskalovalo do ozbrojeného konfliktu 24. júla. Ľudia zomreli a mnohí boli zranení na oboch stranách vrátane civilistov. Nasledovalo zrážok 28. mája medzi thajskými a kambodžskými vojenskými personálmi v spornej neutrálnej zóne, ktorá zanechala mŕtveho kambodžského vojaka.
Územné spory medzi Thajskom a Kambodžou sa vracajú k francúzskej koloniálnej vláde, keď bola v roku 1907 vypracovaná mapa, ktorá stanovila hranicu medzi týmito dvoma krajinami, ale susedia ju interpretovali inak. Francúzski členovia demarkačnej komisie prehliadli niektoré časti hranice kvôli ich neprístupnosti. Potom, čo Kambodža získala nezávislosť od Francúzska v roku 1953, sa tieto oblasti stali predmetom územného sporu.
Thajsko uprednostňuje riešenie všetkých sporov súvisiacich s hranicami so svojimi susedmi prostredníctvom dvojstranných rokovaní, zatiaľ čo Kambodža sa spolieha na Medzinárodný súdny dvor, ktorého jurisdikcia o územných sporoch Thajsko neuznáva.