K tomuto rozhodnutiu junty dochádza po niekoľkých mesiacoch nepriateľských akcií medzi povstalcami a armádou.
Vojenskí vodcovia na Mali pripísali tento krok „zmene postoja istých zoskupení“, ktorí sú signatármi tejto dohody, ale aj „aktom nepriateľstva“ zo strany hlavného sprostredkovateľa, ktorým je Alžírsko, spresnil hovorca malijskej vlády Abdoulaye Maiga pre tamojšiu televíziu.
Dohoda sa považovala za kľúčovú pre zachovanie stability v tejto krajine, ktorou už od 2012 zmieta násilie zo strany džihádistov, pripomína AFP.
Vojenskí predstavitelia Mali, ktorí sa chopili moci počas prevratu v roku 2020, v novembri znovu dobyli strategické mesto Kidal na severe krajiny, baštu separatistických skupín ovládaných Tuaregmi, ktoré pre vládnucu juntu už dlho predstavuje veľký problém v oblasti suverenity.
Alžírsko je hlavným mediátorom v snahách o obnovenie mieru na severe Mali a niektorí vodcovia tuaregských separatistických skupín v súčasnosti žijú v Alžírsku.
Vzťahy medzi Mali a Alžírskom sú na veľmi nízkej úrovni, odkedy Bamako kritizovalo Alžír za to, že organizuje stretnutia s tuaregskými separatistami bez účasti malijských orgánov. Obe krajiny koncom decembra odvolali svojich veľvyslancov.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 28. júla (TASR) - Stratu alebo krádež cestovných dokladov počas dovolenky treba bezodkladne nahlásiť…
Berlín 28. júla (TASR) - Nemeckí exportéri považujú rámcovú dohodu o zmiernení colného konfliktu medzi…
Žilina 28. júla (TASR) - S ambíciou prepájať generácie prostredníctvom inovatívneho vzdelávania v oblastiach vedy,…
Bratislava 28. júla (OTS) - Budú vám robiť spoločnosť na Kaufland Detskom festivale v Považskej…
https://youtu.be/HoJdrZqb1x8Anna Belousovová: Západ sa odvracia od Zelenského. Ukrajina smeruje k novému Majdanu | TV OTVV…
Bohunice 28. júla (TASR) - Nitriansky samosprávny kraj (NSK) spúšťa v pondelok rozsiahlu rekonštrukciu mosta…