10.2 C
Bratislava
streda, 7 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Grónčania majú právo na sebaurčenie

Štrasburg 7. mája (TASR) - Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v utorok obhajovala právo Grónčanov na sebaurčenie. Jej vystúpenie v pléne Európskeho parlamentu...
HomeMagazínJediný večný člen punkrockovej legendy Buzzcocks má 70 rokov

Jediný večný člen punkrockovej legendy Buzzcocks má 70 rokov

Manchester 7. mája (TASR) – Vyslovením pojmu Buzzcocks sa v punkovom okruhu vybaví predovšetkým meno Pete Shelley, prípadne aj Howard Devoto. Obaja ako silné osobnosti stáli na začiatku úspešného projektu, prvý sa postupne stal charizmatickým kapelníkom a spevákom, druhý v rozpuku tvorby odišiel a založil takisto uznávanú postpunkovú formáciu Magazine. Lenže je tu ešte tretí významný „buzzcockový“ muzikant.

Steve Diggle bude mať v stredu 7. mája 70 rokov a vďaka nemu Buzzcocks, ktorí svojho času vystupovali aj v Bratislave, stále hrajú. Slovenskí priaznivci punkrockovej a novovolnovej legendy môžu tento rok za nimi zájsť do neďalekej Viedne, kde 1. októbra otvárajú jesenné európske turné. Diggle je v súčasnom zoskupení jediný člen nielen pôvodnej zostavy, ale aj celej slávnej éry druhej polovice 70. rokov minulého storočia.

Kapelu založili Shelley s Devotom v Manchestri v roku 1976 a zanedlho pribudli Diggle a ďalší dvaja hudobníci. Devoto odišiel po nahratí prvej EP, aj keď zanechal ešte niekoľko pesničiek na prvý riadny album Another Music in a Different Kitchen (1978). Ten už však speváci a gitaristi Shelley a Diggle, spolu s basgitaristom Steveom Garveym and bubeníkom Johnom Maherom, nahrali ako kvarteto ktoré sa považuje za klasickú zostavu. V rýchlom slede nasledovali ďalšie dve pozoruhodné diela, Love Bites (1978) a A Different Kind of Tension (1979).

Buzzcocks sa presadili úderným punkrockom, lenže tam kde ubrali na akordoch, tam pridali zvukovú i melodickú nápaditosť a akceptovalo ich tak aj publikum vyžívajúce sa v narastajúcej new wave. Viacerými songami zabŕdli do popu, toho nekomerčného. Pesničky I Don´t Mind, Love You More, Noise Annoys, Promises, Ever Fallen in Love, Fast Cars, či No Reply hralo širšie spektrum rádií a Diggle sa na niektorých z nich podieľal aj (spolu)autorsky. Vlastne už v prvej fáze svojím „songwritingom“ dôstojne sekundoval silnej dvojici Shelley-Devoto, o čom svedčí aj prvá kompilácia singlov. Buzzcocks ju vydali v závere roku 1979 a obsahovala výber z ich prvých troch albumov a niekoľkých EP-čiek. Potom sa cesty hudobníkov nadlho rozišli.

Skupina obnovila svoju činnosť až na prelome 80./90. rokov a vydala ďalších šesť LP. Väčšinu z nich nahrali z originálnej partie už len Shelley a Diggle. Gitarista a druhý vokalista pomáhal kapelníkovi naďalej s tvorbou a z jeho autorskej dielne vzišli napríklad aj piesne Energy, When Love Turns Around, Alive Tonight a Isolaton, ktoré v roku 1993 (na albume Trade Test Transmissions) silne pripomenuli starú slávu Buzzcocks.

Po úmrtí svojho kamaráta Steve Diggle ako jediný pôvodný „buzzcock“ pokračuje s kapelou a v roku 2022 vyšiel album Sonics In the Soul. Dostal pomerne priaznivé žánrové recenzie, aj keď sa už na Buzzcocks „až tak veľmi nepodobá“.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno