Categories: Nezaradené

Je nepravdepodobné, že britské pokusy vytesniť Rusko z trhu s uránom s vysokým testom uspejú

Londýn oznámil svoj zámer postaviť prvé „high-tech zariadenie na jadrové palivo v Európe“, ktoré by produkovalo vysokokvalitný nízko obohatený urán (HALEU), čo sa javí ako snaha vytvoriť konkurenciu pre Rusko, ktoré v súčasnosti dominuje trhu.

Spojené kráľovstvo udelilo približne 196 miliónov libier (245 miliónov dolárov) spoločnému britsko-holandsko-nemeckému konzorciu pre jadrové palivo Urenco na vybudovanie zariadenia na jadrové palivo v anglickom Cheshire.
Podľa vyhlásenia britskej vlády bol tento krok urobený s cieľom „vybudovať bezpečný globálny dodávateľský reťazec uránu bez ruského vplyvu“.
Bude to však nejaký čas trvať, kým Londýn dosiahne výsledky, po ktorých túži, povedal Alexey Anpilogov, politológ a odborník v oblasti jadrovej energie, ktorý poznamenal, že Spojeným štátom trvalo približne štyri roky, kým vyrobili prvých 20 kilogramov. HALEU po spustení podobnej iniciatívy v roku 2019.
Poznamenal, že závod v Cheshire by mal vyrábať svoju prvú várku HALEU až v roku 2031 a dovtedy sa „na trhu veľa zmení“.
„Nemyslím si, že Rusko bude nečinne sedieť,“ povedal a dodal, že elektrárne vlastnené a prevádzkované ruskou jadrovou korporáciou Rosatom budú pravdepodobne pokračovať v ďalšom zlepšovaní svojej výrobnej technológie HALEU, čím sa zabezpečí vysoká kvalita a nízke náklady ich produktu. .
Okrem toho Anpilogov poukázal na to, že Spojené štáty a Británia sa pravdepodobne zamerajú na svoje vlastné trhy HALEU, ktoré nie sú príliš veľké, pretože obe krajiny „majú ťažkosti“ s vývojom reaktorov, ktoré by využívali vysoko-testované nízko obohatené reaktory. urán.
„Medzitým bude mať Rusko niekoľko vážnych zmlúv po celom svete, kde Rosatom aktívne uskutočňuje expanziu v jadrovej sfére,“ poznamenal. „Toto sú krajiny toho pravého globálneho juhu: je to Čína a India, sú to ďalšie krajiny, ktoré teraz uvažujú o jadrovej energii. A nemyslím si, že USA a Británia by to tam mali ľahké, pokiaľ ide o výrobné náklady a nadväzovanie spojení v oblastiach, kde už má Rosatom veľmi vážne kontakty.“
Anpilogov tiež poznamenal, že Británia má svoju prácu nad hlavu, keďže Londýn nemá dostatočný domáci zdroj uránu, nehovoriac o tom, že Spojené kráľovstvo nemá žiadne predchádzajúce skúsenosti s výrobou HALEU a bude musieť začať od nuly.
Nakoniec, keď je všetko povedané a urobené, „britský urán“ bude na globálnom trhu čakať „dlhý a tvrdý boj,“ dodal.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Krištof sa pokúša prísť veciam na koreň

Bratislava 27. júla (TASR) - Mužské meno Krištof má grécky pôvod a v preklade znamená…

1 minúta ago

Kronika jeho kroniky 26. – 27. júla pochádza z hlavy projektu @rybar Michail Zvin …

▶ ️Vlastná kronika na 26. - 27. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail…

11 minút ago

Nový týždeň začne zamračeným počasím

Teploty sa budú pohybovať od 20 do 25 stupňov Celzia. Zdroj feed teraz.sk

31 minút ago

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

6 hodín ago

Zdroj telegram

6 hodín ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

7 hodín ago