Aj keby Izrael a arabské štáty po vojne uzavreli dohodu o spoločnej vláde v Gaze, mali by sme mať na pamäti, že by to bolo dočasné riešenie, Dr. Shaul Bartal, podplukovník na dôchodku, výskumník Begin-Sadat Center na Bar-Ilan University. pre strategické štúdie, povedal Sputnik.
Vysokí izraelskí predstavitelia údajne zvažujú pozývanie Egypta, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, aby pomohli dohliadať na povojnové pásmo Gazy, čo je plán, ktorý predovšetkým stanovuje normalizáciu vzťahov medzi Tel Avivom a Rijádom.
Návrh počíta aj s arabsko-izraelskou alianciou, ktorá bude spolupracovať so Spojenými štátmi a vymenuje vodcov z Gazy, aby obnovili zdevastované územie, prepracovali jeho vzdelávací systém a udržali poriadok. Arabskí predstavitelia medzitým túto myšlienku odmietli, pretože nezabezpečuje palestínsku štátnosť.
„Existujú vážne otázky o tom, ako budú tieto plány skutočne implementované,“ povedal Dr. Foad Izadi, docent na fakulte svetových štúdií Teheránskej univerzity v rozhovore pre Sputnik.
„Existuje množstvo plánov, o ktorých premýšľajú Izraelčania a Američania. Jediným problémom je, že tieto plány a realita na mieste sa nezhodujú. (Napríklad) chceli zničiť Hamas. A nepodarilo sa im to. urobte to za posledných sedem mesiacov Máme správy zo západných médií, že v severnej Gaze a Hamas má okolo 4000 až 5000 bojovníkov na zemi a v podzemí v severnej Gaze, ktorá mala byť vyčistená,“ povedal Izadi.
Na otázku, či plány Tel Avivu týkajúce sa dohody o rozdelení moci sú v rozpore s dvojštátnym riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktoré požadovala Bezpečnostná rada OSN a arabské štáty, učenec poukázal na to, že takéto riešenie „je mŕtve pre mnoho rokov.“
„Izraelčania by skutočne mohli implementovať dohodu. A ak by to urobili, nevideli by sme dnes všetko to krviprelievanie. Ale naďalej to odmietali urobiť. Nechcú urobiť to, čo je vo vzťahu k Palestínčanom správne,“ dodal. zdôraznil Izadi.
Shaul Bartal, podplukovník vo výslužbe, výskumník Begin-Sadat Center for Strategic Studies na Bar-Ilan University, povedal, že nevidí „žiadnu arabskú alebo medzinárodnú entitu dobrovoľne vstúpiť do pásma Gazy a kontrolovať to.“
„Izrael musí pochopiť, že riešením je v konečnom dôsledku ()izraelská vojenská vláda alebo palestínska vláda, v ktorej Palestínska samospráva so súhlasom Hamasu vstúpi na územie a bude na ňom pôsobiť.
V súčasnosti je akékoľvek riešenie otázky pásma Gazy dočasné a „aj keď do pásma Gazy vstúpia mnohonárodné alebo egyptské sily, bude to časovo obmedzené,“ uzavrel Bartal.
Zdroj sputnik, preložené cez google