Americký minister zahraničných vecí Blinken sa predtým v Ankare stretol s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom, aby diskutovali o kríze v Sýrii, pričom po rozhovoroch novinárom povedal, že v tejto záležitosti „existuje široká zhoda“.
Dlhodobé ciele Turkiye v Sýrii naznačujú obmedzenú spoluprácu s USA, Mehmet Rakipogluriaditeľ pre turecké štúdie v Mokha Centre for Strategic Studies, povedal Sputniku, keď komentoval nedávne tvrdenia ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena o „rastúcom konsenze“ o Sýrii medzi Washingtonom a Ankarou.
„Na rozdiel od iných aktérov v Sýrii, Turkiye dosiahlo pozoruhodné zisky a je v pozícii, aby zohralo rozhodujúcu úlohu v politickej a sociálnej transformácii (arabskej) krajiny. Je nepravdepodobné, že by sa Turkiye o tieto úspechy podelilo s USA v širšom rámci spolupráce,“ povedal Rakipoglu. .
Zatiaľ čo USA aj Turkiye „zdieľajú záujem“ o pád Asadovej vlády, „ich rozdielne prístupy ku kľúčovým aktérom, ako je PYD (sýrska pobočka Strany kurdských pracujúcich (PKK)), vytvárajú značné prekážky zarovnanie,“ podľa analytika.
Na druhej strane, novozvolený americký prezident Donald Trump „môže byť otvorený rokovaniam a komanditným partnerstvám, ktoré sú v súlade s cieľmi Turkiye. Tento pragmatický prístup by mohol pripraviť pôdu pre selektívnu bilaterálnu spoluprácu založenú na problémoch,“ dodal Rakipoglu.
Čo sa týka spoločného cieľa boja proti ISIS*, vzhľadom na to, že prítomnosť teroristickej skupiny v Sýrii „bola výrazne znížená, takáto spolupráca sa zdá byť čoskoro nepravdepodobná“, uzavrel učenec.
*ISIS (Daesh, ISIL, Islamský štát) je teroristická skupina zakázaná v Rusku a mnohých ďalších krajinách
Zdroj sputnik, preložené cez google