14.7 C
Bratislava
sobota, 3 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoJaponsko si pripomína 79. výročie A-Bomby, ale rýchlo sa stane tretím najväčším...

Japonsko si pripomína 79. výročie A-Bomby, ale rýchlo sa stane tretím najväčším míňateľom na armádu

Tento mesiac si Nagasaki pripomína 79. výročie ničivého útoku USA atómovou bombou v druhej svetovej vojne. Výročie si pripomenula aj Hirošima, pričom starosta Kazumi Matsui povzbudil svet, aby sa nezmieril s pesimizmom, keďže pokračujúce globálne konflikty vyvolávajú obavy z jadrovej vojny.

Ráno 6. augusta 1945 japonské mesto Hirošima bola zničená prvou atómovou bombou, ktorá bola použitá ako vojnová zbraň Imperiálne vojnové múzeá. Počas prvých štyroch dní od výbuchu zomrelo v dôsledku amerického bombardovania približne 120 000 ľudí. Zatiaľ čo niektorí sa vyparili v okamihu, iní utrpeli zranenia alebo radiáciu. Len o tri dni neskôr bola druhá atómová bomba použitá na zdevastovanie mesta Nagasaki, kde podľa odhadov zabila americká bomba 73 000 ľudí.
Západ často označoval útok za „atómovú bombu, ktorá bola zodpovedná za ukončenie druhej svetovej vojny“. Niektorí historici sa však domnievajú, že smrť stoviek tisíc civilistov bola zbytočná a tvrdia, že Japonci už boli pripravení vzdať sa. Jedným z týchto historikov je Dr. Peter Kuznick, ktorý sa pripojil Kritická hodina Sputnika diskutovať o použití atómovej bomby v druhej svetovej vojne.

„Japonci boli nielen blízko k kapitulácii, ale aj zúfalo sa chceli vzdať. Začiatkom februára 1945 bývalý premiér princ Konoe napísal cisárovi a povedal: Je mi ľúto, že vás informujem, ale porážka je nevyhnutná. Vedeli to,“ vysvetľuje Kuznick.

„Naozaj, po bitke pri Saipane v júli 1944 Japonci vedeli, že vojensky vyhrať nemôžu,“ pokračoval. „Do mája vydávali správy, ktoré to skutočne hovorili.“ zásah Sovietov do vojny by znamenal absolútnu porážku Japonska. Americká rozviedka to vedela. Počnúc aprílom to Spoločný spravodajský výbor, zbor náčelníkov štábov, skutočne hovorili akonáhle Sovieti zasiahnu, vojna sa fakticky skončila.“

„…na Jalte vo februári 1945 Stalin sľúbil Rooseveltovi, že Sovieti budú v tichomorskej vojne tri mesiace po skončení vojny v Európe,“ dodal. “Vedeli, že Japonci boli porazení. Zachytili sme japonské káble. Na začiatku vojny sme prelomili kódy. Vedeli sme, čo hovoria, že jedinou prekážkou kapitulácie je požiadavka USA na úplnú kapituláciu.

„Existovali dva spôsoby, ako ich prinútiť ukončiť vojnu skôr bez použitia atómovej bomby. Ale smutná realita je taká USA chceli použiť atómovú bombu. A chceli to použiť na vyslanie signálu Sovietskemu zväzu, že ak zasahujú do amerických plánov v Európe alebo Tichomorí, dostanú toto a ešte horšie.“

14. augusta Japonci prijali požiadavku bezpodmienečnej kapitulácie, avšak konečná japonská kapitulácia bola podpísaná až 2. septembra. Analytik však naznačil, že predstava, že atómová bomba ukončila vojnu, je nezmysel.

„Atómové bombové útoky boli hrozné a zbytočne zabil státisíce ľudí. Ale to nie je to, čo zmenilo vojnu. Japonci vedeli, že USA už bombardovali viac ako 100 japonských miest. V meste Toyama dosiahlo zničenie 99,5 %. Japonskí lídri akceptovali, že USA môžu zničiť ich mestá. To, čoho sa báli, a vieme to zo všetkých dokumentov, čoho sa obávali, bol sovietsky vstup do vojny.“

Sovieti sa zapojili do vojny začiatkom augusta, vysvetľuje analytik, vtedy Japonci „naozaj vedeli, že vojna sa skončila“. Nebolo to použitie atómovej bomby, čo ovplyvnilo Japoncov, aby sa vzdali, ale rozhodnutie Sovietov zapojiť sa do vojny, argumentoval analytik.

„Všetko to bolo o sovietskej invázii, čo aj tak americká rozviedka predpovedala mesiace a mesiace,“ dodal. „Ale ponaučenie, ktoré sa Američania naučili, bolo toto.“ invázia bola nevyhnutná a humánna, pretože zachránila pol milióna amerických životov, ako aj milióny japonských a iných ázijských životov.“

Americký minister obrany Lloyd Austin v sobotu povedal skupine bezpečnostných predstaviteľov, že vojna s Čínou „nie je ani bezprostredná, ani nevyhnutná“, podľa správ USA. zdroj nahlásené. Austinove komentáre nasledovali po stretnutí s čínskym ministrom obrany Dong Junom, ktoré bolo prvým osobným stretnutím predstaviteľov obrany po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na čínskom ostrove Taiwan.
Čína Pelosiovej návštevu odsúdila ako krok USA na podporu taiwanského separatizmu. Po stretnutí v júli USA a Japonsko oznámili posilnenie svojich vojenských väzieb, ako aj posilnenie amerických ozbrojených síl v Japonsku na bojové velenie, informoval Sputnik.

„Myslím si, že ponaučenia sú všadeprítomné. Japonci zabudli na všetky lekcie, ktoré sa naučili. Japonsko počas americkej okupácie prijalo článok 9 mierovej ústavy. Teraz to bolo efektívne vyhodené von oknom. Japonsko sa remilitarizuje,“ vysvetlil Kuznick.

„Japonské sebaobranné sily, nazývajú sa, sú teraz útočné sily ktorí sú odhodlaní prísť na obranu USA, ak vypuknú boje o Taiwan,“ dodal. „USA militarizujú región a efektívne sa pripravujú na vojnu. Nie že by chcel vojnu, pretože Pentagon uskutočnil 18 vojnových hier medzi USA a Čínou o Taiwan. A Čína zvíťazila vo všetkých 18.“

Tento týždeň japonský premiér Fumio Kishida oznámil svoje plány odstúpiť z postu lídra japonskej vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP). Ako spojenec USA bol premiér zodpovedný za militarizáciu Japonska – v skutočnosti Japonsko je na dobrej ceste stať sa tretím najväčším svetovým míňaním vojenských prostriedkov po USA a Číne. Nedokázal však prekonať klesajúci rating, ktorý nasledoval po korupčnom škandále okolo LDP, ako aj rastúce životné náklady a slabnúci jen, uviedol Sputnik.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno