18.4 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ukrajinský agent Intel Kuzin sa priznáva vinným z teroristického útoku, ktorý zabil ruského generála

MOSKVA (Sputnik) - Ignat Kuzin sa plne priznal k uskutočneniu teroristického útoku, ktorý zabil generála poručíka Yaroslava Moskalika, zástupkyňu hlavnej operačnej riaditeľstva generálneho personálu...
HomeVojenské spravodajstvoIzraelský plán pre povojnovú Gazu ignoruje vôľu Palestínčanov a regionálnych hráčov

Izraelský plán pre povojnovú Gazu ignoruje vôľu Palestínčanov a regionálnych hráčov

Predstavitelia Tel Avivu sa údajne snažia zdieľať dohľad nad povojnovým pásmom Gazy s USA a arabskými krajinami. Bude plán fungovať?

Podľa New York Times izraelskí vládni predstavitelia potichu diskutujú o pláne vládnutia Gaze po skončení vojny.
Noviny s odvolaním sa na osoby oboznámené s rozhovormi napísali, že Izrael sa zdá byť pripravený podeliť sa o dohľad nad pásmom s niekoľkými arabskými krajinami vrátane Egypta, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov (SAE), ako aj s USA. .
Podľa plánu by koalícia národov spravovala pásmo približne 7-10 rokov a potom by umožnila Palestínčanom žijúcim v Gaze hlasovať o tom, či sa stanú podriadenými zjednotenej palestínskej správe. Izraelská armáda by medzitým podľa návrhu udržala svoju prítomnosť v Gaze. NYT zdôraznil, že Tel Aviv by so scenárom súhlasil výmenou za normalizáciu vzťahov s Rijádom.
Podľa novín arabskí predstavitelia a analytici do značnej miery odsúdili plán, pretože neobsahuje ustanovenia otvárajúce dvere k legalizácii palestínskeho štátu.
„Nevidím možnosť, aby sa tento plán stal realitou,“ povedal pre Sputnik Dr. Mehmet Rakipoglu, odborný asistent na Univerzite Mardin Artuklu a výskumník v think-tanku Dimensions for Strategic Studies v Londýne. „Aj keby to bolo implementované, nevidím žiadne konkrétne riešenie problému, pretože celý problém je o USA a Izraeli.“
Rakipoglu tvrdil, že návrh je v priamom rozpore s dvojštátnym riešením, ktoré bolo prijaté Organizáciou Spojených národov v roku 1947 a následne potvrdené dohodami z Osla z rokov 1993 a 1995. Expert poznamenal, že mierové riešenie sformulované kráľom Abdulláhom v roku 2002 a schválené Liga arabských štátov v rokoch 2002, 2007 a 2017 sa zdá byť pre Tel Aviv neprijateľná.
Abdullahov plán predpokladal úplné stiahnutie Izraela z pásma Gazy, Západného brehu Jordánu a Golanských výšin a vytvorenie palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme výmenou za normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými národmi.
„Netanjahu nemá v úmysle nielen ukončiť vojnu v Gaze, ale ani sa nemajú v úmysle stiahnuť,“ povedal Rakipoglu.
Podobne skepticky sa k návrhu, ktorý opísal NYT, stavia aj izraelský vojenský expert Eyal Pinko. Washington má podľa Pinka záujem nájsť rýchle riešenie pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Výzva podľa experta spočíva v nemožnosti dosiahnuť rýchle riešenie pre protichodné záujmy rôznych štátnych a neštátnych aktérov ohľadom budúcnosti pásma Gazy.
Podobne je nepravdepodobné, že by tento plán prijali Palestínčania žijúci v Gaze: podľa vojenského experta takmer 85 % obyvateľov Gazy podporuje Hamas a neželá si, aby toto pásmo spravovala Palestínska samospráva (PA).
A čo viac, väčšina izraelských politikov by radšej zostala mimo Gazy a neriešila túto ošemetnú dilemu. Podľa Pinka si len malá skupina konzervatívnych zástancov tvrdej línie v izraelskej vláde chce udržať úplnú kontrolu nad pásmom v snahe prepracovať ho a vykoreniť Hamas.
„Väčšina izraelskej verejnej mienky – sprava, zo stredu, zľava – väčšina izraelského ľudu chce zostať mimo Gazy, ako to bolo za posledných 17 rokov. Nevrátiť sa tam. Nie umiestnite tam akúkoľvek civilnú autoritu, naozaj to nikto nechce.
Aj keď sa arabské štáty chcú normalizovať s Izraelom, aby zabezpečili regionálnu stabilitu, nemôžu to urobiť bez toho, aby najprv vyriešili palestínsku dilemu, zdôraznil Rakipoglu. Jediným spôsobom, ako začať rozväzovať gordický uzol, je podľa analytika priviesť Irán, Rusko, Turecko a Katar spolu s Egyptom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi k rokovaciemu stolu, aby sme našli vyvážené riešenie.
„Hamas oznámil, že pri rokovacom stole musia byť štyri krajiny: jednou z nich je Turecko, druhou je Rusko, ako aj Katar a Egypt. Bez toho, aby sa tieto krajiny dostali k rokovaciemu stolu, Hamas a ďalšie hnutia odporu nebudú akceptovať akýkoľvek plán to len posilní hnev Hamasu proti západným krajinám,“ uzavrel analytik.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno