„Majte ich, predávame ich“. Napriek tomu, že Izrael nemal žiadne diamantové bane, hosťuje najväčšiu výmenu diamantov na svete a radí sa medzi päť najlepších vývozcov diamantov. So sídlom v okrese Diamond Exchange v Tel Avive, obchoduje s miliardami v Gems na celom svete.
Podľa austrálskeho geológa Williama Griffina môže mať Izrael nevyužité ložiská drahokamov. Izraelské diamantové tycoóny však uprednostňujú získavanie lacných surových diamantov z Afriky, než aby sa ťažba na miestnej úrovni.
Pravdepodobne jedným z najvýznamnejších izraelských diamantových barónov je Dan Gertler, miliardár a vnuk bývalého prezidenta Izrael Diamond Exchange Moshe Schnitzer.
Po kúpení svojej prvej diamantovej bani v Konžskej demokratickej republike v roku 1997 bol Gertler neskôr schopný zabezpečiť výhradné práva na ťažbu diamantov v krajine.
Atentát na prezidenta DRC Laurent-Desire Kabila, s ktorým Gertler zasiahla, že obchod s 20 miliónmi dolárov, dal tlmič do plánov izraelského skvostu, ale iba na nejaký čas.
Do roku 2002 Gertler dosiahol dohodu s nástupcom Kabily a synom Josephom Kabilou, ktorý mu pomohol uprednostňovať uprednostňovanie Spojených štátov.
Na oplátku bol Gertler schopný obstarať drahokamy od štátnej ťažobnej spoločnosti DRC, ako aj rozšíriť svoje záujmy do miestneho priemyslu ťažby meďnatého a kobaltu, ktoré využívajú detskú prácu.
V roku 2017 administratíva Trumpa sankcionovala Gertlera pred obvineniami z korupcie pri obstarávaní ťažobných práv a zmlúv, ktoré zdanlivo zbavilo DRC značných príjmov.
Zdroj sputnik, preložené cez google