TKP.at, Dr. Peter F. Mayer, 04.05.2025
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podrobnejšie vysvetlil úlohu izraelského letectva pri podpore operácií vedených Tureckom na zvrhnutie sýrskej vlády islamistickými teroristami.
8. decembra bola sýrska vláda zvrhnutá islamistickými teroristami s podporou Turecka, Izraela a ďalších západne orientovaných aktérov. Potom, čo povstalci rýchlo postúpili zo svojich základní na sýrsko-tureckej hranici do oblasti kontrolovanej vládou, Damaskov strategický partner Irán sľúbil vyslanie pozemných jednotiek na posilnenie obrany. Neprítomnosť iránskych ozbrojených síl na mieste vyvolala značné špekulácie o tom, čo zabránilo ich príchodu, keďže ich prítomnosť mohla znamenať zvrat v konflikte.
Na konferencii Jewish News Syndicate v Jeruzaleme Netanjahu pripomenul: „Museli zachrániť Assada,“ povedal Netanjahu a podľa časopisu Military Watch Magazine tvrdil, že Irán chcel vyslať „jednu alebo dve výsadkové divízie“, aby pomohli sýrskemu vládcovi. „Zabránili sme tomu. Poslali sme niekoľko stíhačiek F-16 na iránske lietadlá, ktoré boli na ceste do Damasku,“ povedal. ‚Obrátili sa,‘ dodal.
Keď tureckými podporovaní povstalci v Sýrii postupovali, iránsky minister zahraničných vecí Abbas Araghchi 6. decembra sľúbil, že do Damasku pošle posily. „Takfiri teroristické skupiny vymysleli dlhodobý plán, ako vyvolať v regióne neistotu a násilie,“ vyhlásil po stretnutí so svojimi irackými a sýrskymi kolegami v Bagdade. ‚Naším cieľom je posilniť konzultácie a koordináciu s cieľom podporiť sýrsku vládu a sýrsky ľud,‘ dodal.
„Je pravdepodobné, že Teherán bude musieť poslať do Sýrie vojenskú výstroj, rakety a bezpilotné lietadlá,“ vyhlásil vtedy anonymný iránsky úradník a dodal, že Irán ‚podnikol všetky potrebné kroky na zvýšenie počtu svojich vojenských poradcov v Sýrii a vyslanie vojakov‘.
Irak, ktorý predtým tiež vyslal polovojenských bojovníkov, aby zabránili postupu džihádistov podporovaných Tureckom v Sýrii, tiež prisľúbil svoju podporu. Iracký premiér Mohammed Shia Al Sudani konštatoval, že postup povstalcov má „výrazný vplyv“ na bezpečnosť Iraku a musí byť zastavený, zatiaľ čo prezident Latif Rashid zdôraznil: „Musíme bezpodmienečne držať spolu, aby sme ochránili jednotu, suverenitu a bezpečnosť sýrskeho ľudu.“
Po páde Damasku do rúk islamistických polovojenských síl vyhlásil designovaný prezident USA Donald Trump, že Ankara vykonala „nepriateľské prevzatie“ krajiny a že kontrola nad Sýriou je niečo, o čo Turecko usiluje „už tisíce rokov“.
„Ľudia, ktorí tam vtrhli, sú kontrolovaní Tureckom,“ vyhlásil a dodal: ‚To je v poriadku, je to iný spôsob boja.‘ ‚Za tým stojí Turecko. Je to veľmi múdry muž, chceli to už tisíce rokov a on to dosiahol,‘ uzavrel.
Od vypuknutia povstania v Sýrii v roku 2011, ktoré podnecovali USA a Izrael, viacero zdrojov informovalo, že islamistické polovojenské jednotky bojujúce proti sýrskemu štátu majú vo svojich radoch turecké špeciálne jednotky, pričom tureckí dôstojníci zohrávajú kľúčovú úlohu vo vedení týchto síl.
Izrael však bol jediným štátom, ktorý Turecko zatienil v poskytovaní leteckej podpory povstalcom. Viaceré zdroje predpokladajú, že oba štáty úzko koordinovali svoje operácie s cieľom maximalizovať tlak na svojho arabského suseda.
Po prevzatí moci v Sýrii islamistickí militanti sústredili svoje útoky na spoločného nepriateľa Izraela a Turecka, libanonskú polovojenskú skupinu Hizballáh, pozdĺž sýrsko-libanonskej hranice.
Posilnenie islamistických džihádistických skupín s úzkymi väzbami na Islamský štát a Al-Káidu vyvolalo veľké obavy v Libanone, Iráne a Iraku, pretože turecký vplyv na tieto milície im pravdepodobne umožní zamerať budúce teroristické útoky a vojenské akcie proti spoločným nepriateľom Ankary, Tel Avivu a ich strategických partnerov v západnom svete.
Po prenasledovaní a masovom vyvražďovaní kresťanov a alavítov sa genocídne aktivity sýrskeho teroristického režimu teraz zameriavajú na drúzske obyvateľstvo Sýrie.
Zdroj obrázku: Military Watch Magazine
Zdroj:
Zdroj feed chcemeslobodu.sk