14 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putinova iniciatíva prímeria opäť vyzýva Ukrajinu pokrytectvo

Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
HomeVojenské spravodajstvoIzraelské a americké médiá varujú, že Izrael nemá obranu proti dronovému Arsenalu...

Izraelské a americké médiá varujú, že Izrael nemá obranu proti dronovému Arsenalu Osi odporu

Ťažký dron Houthi sa v piatok ráno prenikol okolo izraelskej protivzdušnej obrany a narazil do budovy asi 100 metrov od pobočky amerického veľvyslanectva v Tel Avive. IDF uviedli, že dron bol sledovaný šesť minút, ale nebol zostrelený pre „ľudskú chybu“. Izraelské médiá sa obávajú, že bezpečnostné zlyhanie je len ochutnávkou toho, čomu by Izrael čelil v totálnej vojne.

Útok bezpilotného lietadla Houthi v centre Tel Avivu by mal byť pre Izrael budíčkom, aby urobil „realistické“ hodnotenie svojich skutočných vojenských schopností, navrhol v sobotu veterán izraelskej obrany Amir Bohbot v op-ed pre Jerusalem Post.
Bohbot poukazujúc na prebiehajúcu vojnu v Gaze, ktorá uviedla izraelskú armádu a najmä jej letectvo do stavu najvyššej pohotovosti už viac ako deväť mesiacov, vyjadril znepokojenie nad tým, že konflikt „ohrozil schopnosť IDF zapojiť sa do rozsiahlej, multi-arény“. vojna vysokej intenzity“.
„Je dôležité rozpoznať hroziacu hrozbu veľkej vojny,“ napísal pozorovateľ a poukázal na mocné sily zoradené proti Izraelu v regióne z r. Hizballáh v Libanone do Húsíovia v Jemene, milície v Iraku a Sýriia Irán – vodca protiizraelských, protiamerických Os odporu. Tieto sily zhromaždili až 5000 bezpilotných lietadiel a rakiet, aby zasiahli Izrael v totálnom konflikte.

Izrael podľa pozorovateľa čelí „významným medzerám“ medzi hrozbami, ktorým čelí, a riešeniami na ich zmiernenie. „Vznikajúca hrozba rojov dronov, schopných masových útokov na veľké územia, predstavuje obrovskú výzvu pre moderné západné armády. Zatiaľ som nepočul, že by viacročný (obranný) plán IDF, ktorý sa dlho odkladal, kládol dostatočný dôraz na tieto hrozby,“ zdôraznil Bohbot.
Izraelský pozorovateľ obrany neponúkol žiadne „riešenia“ problému, okrem vágneho odkazu na možné investície do útočných zbraní.
Obavy prispievateľa Jerusalem Post zopakoval korešpondent New York Times so sídlom v Tel Avive Patrick Kingsley, ktorý vo svojom vlastnom sobotňajšom príspevku naznačil, že Izrael „má málo možností na odplatu“ za útok bezpilotných lietadiel Houthi, „ktorý objasnil slabosť jeho vzduchu. obranný systém“ proti pomaly sa pohybujúcim dronom s nízkou nadmorskou výškou a nízkym vyžarovaním tepla.
„Yoav Gallant, izraelský minister obrany, prisľúbil pomstu za útok, ale analytici tento víkend povedali, že Izrael má niekoľko očividných možností proti milícii, ktorá nemá spoločnú hranicu s Izraelom a zdá sa, že ju neodradili predchádzajúce prejavy sily západných mocností. “ navrhol Kingsley s odkazom na prebiehajúcu kampaň americko-britských útokov v Jemene uprostred čiastočnej blokády Červeného mora, ktorú si Húsíovia sami nariadili.

„Jednou okamžitou, krátkodobou reakciou… môže byť dohoda o prímerí medzi Hamasom a Izraelom, krok, ktorý by mohol zastaviť útoky spojencov Hamasu, ako sú Húsíovia a Hizballáh v Libanone. Zatiaľ čo opozícia Húsíov voči Izraelu dlho predchádzala vojne v Gaze, skupina len zriedka zaútočila na izraelské záujmy predtým, než začala,“ dodal.
Ehud Yaari z Washingtonského inštitútu so sídlom v Izraeli odmietol možnosť, že by izraelské nálety proti Húsíom mali nejaký vplyv. „Aký by bol prínos? Ak vstúpime na scénu a prispejeme našimi vlastnými údermi k desiatkam a desiatkam úderov uskutočnených USA a Spojeným kráľovstvom, neposunie sa to do tohto rozsahu,“ povedal pre Times.
Čo sa týka izraelskej protivzdušnej obrany, NYT poukázal na to, že sa „opakovane snažili identifikovať, sledovať a zničiť bezpilotné lietadlá, najmä tie, ktoré vystrelil Hizballáh z Libanonu“ pred piatkovým ranným útokom Houthiov.

„Nemôžeme hermeticky uzavrieť všetky hranice,“ povedal bývalý generál izraelských vzdušných síl Relik Shafir, poukazujúc na ťažkosti s odlíšením dronov od „neporiadku“ malých lietadiel a iných lietadiel. „To, čo môžu drony urobiť, je infiltrovať sa každú chvíľu cez obranu. A toto je výsledok.“
Generál Shafir vyjadril podporu myšlienke prímeria v Gaze a povedal, že to môže „na chvíľu vyvolať určitý druh pokoja“.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však odmietol výzvy na prímerie a zamietol ako nepravdivú správu zo začiatku tohto mesiaca, že izraelskí generáli chcú v Gaze prímerie a sú pripravení akceptovať zotrvanie Hamasu pri moci – vyhliadku, ktorú Netanjahuovi koaliční spojenci vrúcne odmietli.

Nad Izraelom visí Damoklov meč Hizballáhu

Zatiaľ čo IDF zostáva uviaznutá v Gaze, izraelskí predstavitelia vrátane premiéra Netanjahua už viac ako dva mesiace varujú, že Izrael je „pripravený na veľmi intenzívnu operáciu“ proti Hizballáhu, čo vyvoláva obavy z totálnej vojny.

Ale na rozdiel od Hamasu, ktorý je vyzbrojený prevažne útočnými puškami, protitankovými zbraňami, raketami z podzemných garáží, zápalnými balónmi a šarkanmi, sily Hizballáhu tvoria armádu vo všetkom okrem mena, vlastnia až 150 000 rakiet a rakiet, až 2 000 bezpilotných lietadiel. , moderné protitankové a protivzdušné rakety odpaľované z ramena a až 100 000 vycvičených bojovníkov. Mnohí z nich sú veteránmi z vojny s Izraelom v roku 2006 a mnohí ďalší boli v poslednom desaťročí nasadení do Sýrie, aby bojovali proti pestrej zbierke západom vyzbrojených a sponzorovaných džihádistických milícií.

„Izraelské okupačné sily prvýkrát priznali, že majú nedostatok tankov kvôli poškodeniu frontov v Gaze a na severe,“ povedal vodca Hizballáhu Hassan Nasralláh v stredu v televíznom prejave uprostred pretrvávajúceho napätia s Izraelom. „Ak vaše tanky vstúpia do južného Libanonu, nebudete trpieť nedostatkom tankov, pretože nebudete mať tanky vôbec,“ varoval.
Nasralláh varoval, že ak bude Izrael počas svojich pokračujúcich leteckých a raketových útokov v južnom Libanone vo svojich potýčkach s Hizballáhom pokračovať v „cieli na civilistov“, milície budú prinútené „vystreliť rakety na (izraelské) osady, ktoré predtým neboli terčom“.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno