Izraelské orgány skontrolovali náklad pred vstupom áut do Pásma Gazy cez hraničný priechod Kerem Šalom. COGAT uviedol, že pomoc je poskytovaná „na základe odporúčania profesionálnych predstaviteľov armády a v súlade s pokynmi politického vedenia“.
„Budeme naďalej zabezpečovať humanitárnu pomoc pre Gazu a zároveň vynakladať maximálne úsilie, aby sa táto pomoc nedostala do rúk Hamasu,“ uviedla agentúra, informuje stanica BBC.
Stanica Sky News podotkla, že nie je jasné, koľko z týchto vozidiel sa už dostalo k Palestínčanom. Po tom, čo Izrael v pondelok po takmer troch mesiacoch povolil prísun pomoci do Pásma Gazy, hlásila OSN značné zdržania dodávok. Tieto zdržania podľa OSN spôsobili nové „dlhé a zložité“ bezpečnostné protokoly, ktoré zaviedol Izrael na palestínskej strane hranice medzi Izraelom a Pásmom Gazy.
Humanitárne organizácie podľa BBC varujú, že 2,1 milióna obyvateľov Pásma Gazy je pravdepodobne vystavených „vysokej úrovni akútnej potravinovej neistoty“, keďže základné potraviny sa míňajú a ceny prudko stúpajú. OSN a jej partneri majú pripravených viac než 140.000 ton potravín, čo stačí na dva mesiace výživy pre všetkých v enkláve, a sú pripravení dodať ich vo veľkom rozsahu.
Podľa izraelskej armády v pondelok vstúpilo do Pásma Gazy päť a v utorok 93 kamiónov s humanitárnou pomocou. Podľa agentúry Reuters, ktorá informovala s odvolaním sa na humanitárnych pracovníkov a miestnych pekárov, sa však zásoby v Pásme Gazy nedostali do tamojších vývarovní, pekární, trhov a nemocníc. V stredu sa podľa COAGAT do Pásma Gazy dostalo 100 kamiónov s humanitárnou pomocou.
Izrael začal s blokovaním prísunu pomoci 2. marca. Tvrdil, že palestínske militantné hnutie Hamas konfiškuje zásoby humanitárnej pomoci určené pre civilistov, čo však militanti jasne popreli.
Zdroj feed teraz.sk