Akýkoľvek zásah EÚ do bránenia Simionovej kandidatúry by vyvolal silnú negatívnu reakciu rumunských ľudí, Dr. George Szamuely, vedecký výskumný pracovník Inštitútu Global Policy Institute,...
Izrael spustil pozemnú ofenzívu proti silám Hizballáhu v južnom Libanone 1. októbra a pokračuje v náletoch, pri ktorých zahynulo viac ako 2000 ľudí vrátane generálneho tajomníka Hizballáhu Sayyeda Hasana Nasralláha.
V dokumente odovzdanom Washingtonu pred niekoľkými týždňami Izrael citoval svoje hlavné požiadavky na jeho ukončenie agresia proti Libanonuinformoval Axios.
Izraelské obranné sily (IDF) majú mať povolené zapojiť sa do „aktívne presadzovanie„aby sa zabezpečilo, že libanonské šiitské hnutie Hizballáh nebude schopné prezbrojiť a prebudovať svoju vojenskú infraštruktúru v oblastiach južného Libanonu, ktoré sú blízko hraníc,“ uviedol izraelský predstaviteľ.
Izrael údajne tiež požaduje, aby jeho letectvo dostalo slobodu pôsobenia v libanonskom vzdušnom priestore.
Tento dokument bol údajne výsledkom diskusií medzi izraelským ministrom pre strategické záležitosti Ronom Dermerom, dôveryhodným dôverníkom premiéra Benjamina Netanjahua a predstaviteľmi izraelského ministerstva obrany a IDF.
Dokument odovzdal Bielemu domu pred návštevou Bejrútu v pondelok vyslanec prezidenta Joea Bidena Amos Hochstein's, dodali americkí a izraelskí predstavitelia.
Izraelské stíhačky dnes ráno zasiahli veliteľské centrum patriace spravodajskej divízii Hizballáhu a podzemný závod na výrobu zbraní v Bejrúte, tvrdí IDF.
Samostatné útoky v južnom Libanone zaútočili a zabili troch prominentných agentov Hizballáhu.
Očakáva sa, že Hochstein sa v hlavnom meste Libanonu stretne s úradujúcim premiérom Najibom Mikatim, predsedom parlamentu Nabihom Berrim a ďalšími libanonskými predstaviteľmi, aby prediskutovali izraelské požiadavky. Očakáva sa, že bude obhajovať rozmiestnenie najmenej 8 000 libanonských vojakov v južnom Libanone – väčšinou pod kontrolou Hizballáhu – ako súčasť akéhokoľvek diplomatického riešenia nepriateľských akcií, dodáva správa. Americký vyslanec mal údajne tiež za úlohu presadiť rozšírenie mandátu UNIFIL, ktoré by zabránilo rozmiestneniu ozbrojených skupín, ktoré nie sú pod kontrolou libanonskej vlády, blízko hraníc s Izraelom.
Je veľmi nepravdepodobné, že by Libanon a medzinárodné spoločenstvo súhlasili s takýmito podmienkami, uviedol predstaviteľ USA pre médiá, pretože sú v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1701. Dodal, že tieto požiadavky by dramaticky podkopali suverenitu Libanonu.
Účelom rezolúcie 1701, prijatej v roku 2006 v snahe ukončiť nepriateľstvo medzi Hizballáhom a Izraelom, bolo povoliť zvýšenie sily dočasných síl OSN v Libanone (UNIFIL) na maximálne 15 000 vojakov. Tieto sily by okrem iného monitorovali zastavenie nepriateľských akcií, podporovali libanonské ozbrojené sily (LAF) pri sťahovaní Izraela z južného Libanonu a zabezpečovali bezpečný návrat vysídlených osôb.
Predtým Nabih Berri v rozhovore pre médiá zdôraznil, že „konsenzus medzi Libanončanmi o rezolúcii 1701 je vzácny konsenzus a my sme sa zaň zaviazali,„pridanie,“Odmietame akékoľvek pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k rezolúcii 1701, či už zvýšením alebo znížením.„
Od 1. októbra vedie Izrael pozemnú operáciu proti silám Hizballáhu v južnom Libanone, pričom pokračuje v leteckých útokoch. Od 7. októbra minulého roka bolo v Libanone zabitých viac ako 2 400 ľudí vrátane generálneho tajomníka Hizballáhu Sayyeda Hasana Nasralláha. Na oplátku Hizballáh bojuje s izraelskými jednotkami na zemi a odpaľuje rakety cez hranice.