„Izrael nedovolí ublížiť drúzskej komunite v Sýrii pre náš záväzok voči našim drúzskym bratom v Izraeli, ktorí sú rodinnými a historickými väzbami spojení so svojimi drúzskymi bratmi v Sýrii,“ uviedli Netanjahu a Kac.
Pri nočných zrážkach medzi bezpečnostnými zložkami napojenými na novú sýrsku vládu a drúzskymi ozbrojencami v oblastiach v okolí sýrskej metropoly Damask zahynulo v utorok a v stredu takmer 30 ľudí.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že k prvotnému incidentu došlo v reakcii na „rozšírenie zvukovej nahrávky, pripisovanej drúzskemu občanovi, ktorá obsahovala náboženské urážky“. Lídri drúzov potýčku odsúdili ako „neopodstatnený ozbrojený útok“.
Izrael po ozbrojených zrážkach rozhodol o vykonaní náletu, ktorý je podľa predstaviteľov jeho vlády „vážnym odkazom“ sýrskemu vedeniu. Izrael od predstaviteľov dočasnej sýrskej vlády očakáva kroky, ktoré zabránia útokom na drúzsku menšinu.
Arabsky hovoriaci drúzovia sú etnicko-náboženskou skupinou, ktorá sa začiatkom 11. storočia oddelila od ismailitskej vetvy šiitskeho islamu. Za moslimov sa však nepovažujú. Žijú na juhu Sýrie, ale aj v Izraelom okupovaných Golanských výšinách, Izraeli a Libanone.
Napriek tomu, že nová sýrska vláda dočasného prezidenta Ahmada Šaru sa podľa AFP snaží prezentovať ako umiernená, Sýriu sužujú násilnosti medzi etno-náboženskými skupinami. K najväčšiemu konfliktu došlo v marci v pobrežných oblastiach, kde pri útokoch proti menšine alavitov zahynulo vyše 1700 ľudí.
Po týchto masakroch Izrael vyhlásil, že je pripravený brániť práva drúzov na juhu krajiny. Netanjahu a Kac dali v ten istý mesiac armáde pokyn, aby bola pripravená brániť damaské predmestie Džaramáná obývané prevažne drúzmi. Predstavitelia drúzskej komunity vtedy túto ponuku verejne odmietli.
Zdroj feed teraz.sk