Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar v stredu na sieti X avizoval, že Izrael ukončí spoluprácu s UNHRC, ktorú obvinil, že sa „namiesto podpory ľudských práv sústredila na útok na demokratickú krajinu a propagáciu antisemitizmu“.
Izrael týmto krokom nasledoval Spojené štáty. Americký prezident Donald Trump totiž podpísal výkonné nariadenie, z ktorého vyplýva, že USA ukončia spoluprácu s UNHRC, prestanú podporovať Agentúru OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) a prehodnotia svoje pôsobenie v Organizácii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Meron povedal, že oznámenie USA a Izraela v súvislosti s vystúpením z UNHRC „neboli koordinované“. Tvrdí, že Izrael v súčasnosti nezvažuje zastavenie svojej účasti na ďalších fórach OSN.
Novinárom v Ženeve krátko po doručení listu od Saara, v ktorom je podrobne opísané rozhodnutie Izraela, zdôraznil, že tento krok neznamená „nič proti OSN“ ako celku. „Spolupracujeme s OSN tam, kde nie je zaujatá,“ vyhlásil.
Izrael a jeho spojenci dlhodobo obviňujú UNHRC zo zaujatosti, pričom poukazujú napríklad na skutočnosť, že Izrael je jedinou krajinou, o ktorej sa osobitne rokuje na každom pravidelnom zasadnutí Rady. Šéf izraelskej diplomacie poznamenal, že na Izrael sa vzťahuje viac rezolúcií ako na Irán, Kubu, Severnú Kóreu a Venezuelu dohromady.
Meron podľa AFP trvá na zásadnej reforme Rady, ktorá podľa neho „sklamala Izrael“ od útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas zo 7. októbra 2023, a obvinil ju, že „rázne neodsúdila teroristov“. Expertov a vyšetrovateľské tímy poverené UNHRC na preskúmanie situácie v oblasti práv v Izraeli a na palestínskych územiach obvinil zo šírenia „antisemitských mýtov a stereotypov“.
Hovorca UNHRC Pascal Sim v reakcii na oznámenie o vystúpení Izraela zdôraznil, že Izrael – podobne ako USA – v súčasnosti nepatrí medzi 47 členských štátov tohto orgánu OSN. Vysvetlil, že pozorovateľské štáty nemôžu z Rady vystúpiť.
Meron povedal, že Izrael sa jednoducho nebude zúčastňovať na zasadnutiach UNHRC.
Zdroj feed teraz.sk