Americká armáda v koordinácii s Jordánskom, Egyptom a Francúzskom vlani zhodila na severe Pásma Gazy desaťtisíce porcií potravín. OSN i ďalšie humanitárne organizácie v tom čase podľa stanice BBC tvrdili, že táto metóda dodávok pomoci je nedostatočná a nemôže nahradiť jej poskytovanie po súši.
Zhadzovanie pomoci zo vzduchu navyše OSN označila za nebezpečné, keďže v marci 2024 zabili zhodené balíky v tábore Šátí západne od mesta Gaza päť osôb. Na balíkoch sa totiž po zhodení z lietadla neotvorili padáky.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorú vyvolal militantné hnutie Hamas útokom na Izrael 7. októbra 2023, zomrelo na podvýživu podľa gazského ministerstva zdravotníctva 113 ľudí, z toho 81 detí.
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus v stredu deklaroval, že obyvatelia Gazy trpia „masovým hladomorom“. Desiatky charitatívnych a ľudskoprávnych organizácií taktiež varovali, že izraelská blokáda a pokračujúca vojenská ofenzíva ženú palestínske obyvateľstvo Pásma Gazy k hladomoru.
Izrael z potravinovej krízy viní okrem Hamasu aj OSN a humanitárne organizácie, ktoré podľa neho nedokážu pomoc Palestínčanom účinne rozdeliť. Tie však izraelské tvrdenia odmietajú.
Zdroj feed teraz.sk