Biely dom vo vyhlásení uviedol, že Biden „zopakoval svoje presvedčenie, že vojenská operácia v Rafahu by nemala pokračovať bez dôveryhodného a realizovateľného plánu na zaistenie bezpečnosti a podpory pre viac ako milión ľudí, ktorí sa tam ukrývajú„.
Izraelský premiér Netanjahu nedávno nariadil armáde, aby sa pripravila na operáciu v Rafahu, ktorý leží pri hraniciach s Egyptom a po vypuknutí bojov v Pásme Gazy sa stal útočiskom pre civilistov utekajúcich pred izraelským bombardovaním.
Spojené štáty, OSN a ďalšie krajiny vyjadrili hlboké znepokojenie nad izraelskými plánmi podniknúť útok na toto mesta, do ktorého utiekla pred bojmi viac ako polovica 2,3 milióna obyvateľov enklávy.
Vysídlení Palestínčania v tomto meste žijú v stanových táboroch a prístreškoch spravovaných OSN v blízkosti hraníc. Egypt sa obáva masového prílevu státisícov palestínskych utečencov, ktorí sa už možno nikdy nebudú môcť vrátiť.
V rozhovore pre americkú televíziu ABC News zverejnenom v nedeľu Netanjahu povedal, že Izrael poskytne bezpečný prechod pre civilistov pred útokom na Rafah.
„Víťazstvo je na dosah. Spravíme to. Dostaneme zostávajúce teroristické prápory Hamasu a Rafah, ktorý je ich poslednou baštou,“ dodal Netanjahu. Zároveň odmietol obavy z „katastrofy„, ktorú by izraelský útok mohol v meste spôsobiť.
Napriek obavám z možného rozsiahleho krviprelievania Netanjahu vyjadril presvedčenie, že táto ofenzíva je kľúčom k zničeniu militantného hnutia Hamas, s ktorým Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu.
Na otázku, kam majú podľa neho Palestínčania z Rafahu odísť, Netanjahu odpovedal, že sa ešte pracuje na pláne. Spomenul pritom oblasť severne od Rafahu, ktorú by bolo možné podľa neho použiť ako bezpečnú zónu pre civilistov.
Zdroj feed teraz.sk