V reakcii na rezolúciu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá odsúdila Teherán za „nespoluprácu“ s dozorným orgánom pre jadrovú energiu, Iránska organizácia pre atómovú energiu (AEOI) nariadila 22. novembra používanie moderných centrifúg na urýchlenie obohacovania uránu. .
Irán bude 29. novembra viesť jadrové rokovania s predstaviteľmi Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmaeil Baghaei uviedol, že sa bude diskutovať o celom rade regionálnych a medzinárodných otázok, vrátane otázok Palestíny a Libanonu, ako aj jadrovej otázky.
Toto nadchádzajúce stretnutie bude pokračovať v dialógu, ktorý sa s týmito krajinami uskutočnil počas výročného zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku v septembri minulého roka. Hoci konkrétne miesto konania nebolo potvrdené, správy z médií naznačujú, že rokovania by mala hostiť Ženeva.
„Teherán vždy veril, že jadrovú otázku treba vyriešiť diplomaciou. Irán nikdy neopustil rozhovory,“ citovala agentúra Reuters vysokého iránskeho predstaviteľa.
MY NEUZNÁME SVOJ CHYBU, POUŽÍVAJÚ MAAE AKO NÁSTROJ PROTI IRÁNU – IRÁNSKY PROFESOR
„Západné krajiny od samého začiatku porušovali (iránsku jadrovú) dohodu a nakoniec ju Trump roztrhal,“ povedal Mohammad Marandi, politický analytik a profesor Teheránskej univerzity. pic.twitter.com/5XxpMX0TYp
— Sputnik (@SputnikInt) 22. novembra 2024
Delegáciu Teheránu by mal viesť námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Majid Takht Ravanchi. Tieto diskusie prichádzajú v nadväznosti na rezolúciu prijatú 21. novembra 35-člennou radou guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) OSN, ktorá kritizovala Irán za nedostatočnú spoluprácu.
Rezolúciu, ktorú predložilo Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty americké, schválilo 19 z 35 krajín. Rusko, Čína a Burkina Faso hlasovali proti, zatiaľ čo 12 krajín sa zdržalo hlasovania.
V reakcii na rezolúciu Iránska organizácia pre atómovú energiu (AEOI) 22. novembra oznámila, že na urýchlenie obohacovania uránu začne používať pokročilé centrifúgy. AEOI odsúdila rezolúciu ako „politicky motivovanú, nerealistickú a kontraproduktívnu“, pričom potvrdila, že technická a bezpečnostná spolupráca s MAAE bude pokračovať ako v minulosti.
Zdroj sputnik, preložené cez google