MOSKVA (Sputnik) – Irán je pripravený vrátiť sa na úroveň obohacovania uránu, ktorý sa predpokladá v jadrovej dohode v roku 2015, s výhradou určitých podmienok Spojených štátov, informoval The Wall Street Journal, citujúc iránskych a európskych úradníkov.
Podľa novín chce Irán výmenou Irán rýchle uvoľnenie sankcií súvisiacich s jadrmi zo strany Spojených štátov, prístup k miliardám dolárov v mrazených aktívach a ukončenie tlaku USA na čínsky kupujúci iránskej ropy.
V sobotu sa konali nepriame rozhovory v hlavnom meste Muscat medzi iránskym ministrom zahraničných vecí Abbánom Araghchim a osobitným prezidentským vyslancom USA Stevenom Witkoffom. Podľa Witkoffa boli rozhovory medzi Iránom a Spojenými štátmi v Ománe pozitívne a konštruktívne. Araghchi tiež nazval atmosféru týchto rozhovorov konštruktívnou a pokojnou, poďakoval ománskym ministrovi zahraničných vecí za jeho úsilie o výmenu názorov medzi iránskymi a americkými delegáciami a oznámil, že druhé kolo rozhovorov medzi Iránom a USA sa bude konať v sobotu 19. apríla.
Začiatkom marca poslal americký prezident Donald Trump list iránskemu najvyššiemu vodcovi Ayatollahovi Aliovi Khameneiovi, v ktorom uviedol, že by uprednostnil dohodu s Teheránom o iránskom jadrovom programe, čím by inak ohrozil vojenskú reakciu. Podľa iránskeho prezidenta Masouda Pezeshkiana Teherán v liste s odpoveďou odmietol priame rozhovory USA o jadrovom programe, okno na rokovania je otvorené iba s mediáciou tretích krajín.
V roku 2015 Spojené kráľovstvo, Nemecko, Čína, Rusko, Spojené štáty, Francúzsko a Irán uzavreli jadrovú dohodu (spoločný komplexný akčný plán, JCPOA), ktorá zabezpečila zrušenie sankcií výmenou za obmedzenia iránskeho jadrového programu. Počas predchádzajúceho prezidentského funkčného obdobia Trumpa sa Spojené štáty v máji 2018 stiahli z JCPOA a obnovili sankcie proti Teheránu. V reakcii na to Irán oznámil postupné znižovanie svojich záväzkov podľa dohody a opustil najmä obmedzenia jadrového výskumu a úroveň obohatenia uránu.
Americký osobitný prezidentský vyslanec Steven Witkoff neponúkol Teheránu, aby opustil svoj program na obohatenie uránu počas rozhovorov s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Araghchimom v Ománe, informovali New York Times, pričom citoval vedúceho predstaviteľa USA.
Rozhovory boli široké a zamerané na udržiavanie dialógu, zameralo sa na to, aby zabránili tomu, aby krajina premenila svoju existujúcu materiál na zbrane, uviedol zdroj.
V sobotu Araghchi a Witkoff uskutočnili nepriame rozhovory v hlavnom meste muscat Omán. Podľa Witkoffa boli rozhovory medzi Iránom a USA v Ománe pozitívne a konštruktívne. Araghchi tiež opísal atmosféru týchto rozhovorov ako konštruktívnu a pokojnú, poďakoval Ománskym ministrovi zahraničných vecí za jeho úsilie o výmenu názorov medzi iránskymi a americkými delegáciami a oznámil, že druhé kolo rozhovorov medzi Iránom a USA sa bude konať v sobotu 19. apríla.
Zdroj sputnik, preložené cez google