Napätie na Blízkom východe je na ostrí noža a tento týždeň dosahuje vrchol horúčky po údajnom útoku Mossadu zameraného na tisíce pagerov a iných komunikačných a domácich elektronických zariadení v Libanone. Eskalácia prichádza, keď sa krvavá vojna v Gaze blíži k ročnému výročiu.
Irán v sobotu na vojenskej prehliadke v Teheráne pri príležitosti iránsko-irackej vojny v rokoch 1980-1988 odhalil novú balistickú strelu na tuhé palivo nazývanú džihád („Svätá vojna“).
Dabovaný Džihád (dosl. 'Svätá vojna') raketa má hlásený dosah až 1 000 kma bola navrhnutá leteckou divíziou Islamských revolučných gárd.
Raketa jedna z takmer dvoch tuctov iránskych úderných zbraní s dlhým doletom, ktoré sa objavili na prehliadke, medzi nimi aj Kheibar Shekan („Castle Buster“ alebo „Fortress Buster“), ktorá bola vypálená na teroristické ciele v Sýrii začiatkom tohto roka, a Khorramshahr, pomenovaný podľa rovnomenného iránskeho mesta, ktoré má dolet až 2000 km a má 1,8 tonovú hlavicu.
Fotografia novej rakety Džihád na prehliadke v Teheráne, 21. septembra 2024, tlačová agentúra Tasnim.
Na sobotňajšom prehliadke debutovala aj Shahed-136B – najnovšia modifikácia iránskeho kamikadze dronu Shahed-136 poháňaného hlavným piestovým motorom. Vylepšený dron ponúka a dojazd cez 4000 km – dosť na to, aby ste dosiahli kdekoľvek na Blízkom východe a vo väčšine kontinentálnej Európy.
Vyrábané Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA) a Shahed Aviation Industries, stovky základných modelov Shahed-136 sa použili na zaneprázdnenie izraelských, amerických, francúzskych, britských a jordánskych lietadiel a protivzdušnej obrany, zatiaľ čo Irán okolo nich prekĺzol rakety, aby zaútočili. letisko a základňa intel v apríli. Základné 200 kg drony sú vybavené 50 kg hlavicou a majú dosah 2 500 km.
Hmotnosť a vlastnosti hlavice nového modernizovaného modelu ešte neboli odhalené, ale na základe jeho vzhľadu sú významné úpravy, pričom nový dron má úplne inú konfiguráciu krídel a baňatejší trup.
Fotografia tlačovej agentúry Tasnim zobrazujúca Shahed-136B na prívesnom vozíku predvádzanom v Teheráne 21. septembra 2024.
Irán je regionálna superveľmoc vo vývoji, výrobe a nasadzovaní bezpilotných lietadiel, rakiet a iných pokročilých zbraní, ktorá vlastní desiatky pôvodných dizajnov vyvinutých miestnymi spoločnosťami. Zbrojný priemysel Islamskej republiky sa od základov rozrástol v osemdesiatych rokoch po tom, čo jeho tradiční predajcovia zbraní uvalili na krajinu embargo počas irackej agresívnej vojny podporovanej USA a vďaka ťažko zarobenému postaveniu Iránu dostal veľkú ranu. ako jedna z popredných vedeckých veľmocí na svete.
Zdroj sputnik, preložené cez google