17.5 C
Bratislava
piatok, 2 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoIrán nasadzuje protivzdušnú obranu na jadrových miestach, odhaľuje novú podzemnú raketovú základňu...

Irán nasadzuje protivzdušnú obranu na jadrových miestach, odhaľuje novú podzemnú raketovú základňu „Spiaca sopka“

Napätie medzi Iránom a Izraelom eskalovalo na najvyššiu úroveň v histórii v roku 2024 po sérii vzdušných, raketových a dronových útokov, ktoré vyvolala kríza v Gaze. Izrael a USA pred inauguráciou Donalda Trumpa opakovane pohrozili preventívnymi útokmi na iránske jadrové zariadenia.

Iránska armáda a elitné Islamské revolučné gardy rozmiestnili niektoré zo svojich najlepších protivzdušných obranných zariadení na dvoch veľkých jadrových miestach a odhalili novú opevnenú horskú pevnosť „raketové mesto“.
Fotografie, ktoré v sobotu zverejnila tlačová agentúra Mehr, ukazujú súčasti toho, čo vyzerá ako rozmiestnený systém protivzdušnej a protiraketovej obrany Khordad 15.

Khordad 15 má údajne schopnosť odhaliť, zachytiť a zamerať až šesť projektilov naraz, vrátane dronov, riadených striel a pilotovaných lietadiel, na vzdialenosť až 200 km pomocou strely Sayyad-3. Systém má tiež údajne anti-stealth schopnosti, pričom stealth ciele možno zacieliť na zničenie na vzdialenosť až 45 km. Khordad 15 je jedným z najnovších a najsofistikovanejších v iránskom arzenáli protivzdušnej obrany.

Tlačová agentúra Tasnim uviedla, že jednotky protivzdušnej obrany, podriadené armáde a IRGC, boli rozmiestnené v jadrovej lokalite Fordow v provincii Qom a jadrovom komplexe Khonab, ktorý obsahuje ťažkovodný reaktor a nachádza sa v provincii Markazi.
Vŕtanie je nastavené tak, aby simulovalo obranu jadrových lokalít a iných citlivých a kritických oblastí proti nepriateľským vzdušným a raketovým útokom. Podobné cvičenia nedávno uskutočnili vzdušné sily IRGC v jadrovej lokalite Natanz, pričom tieto cvičenia údajne zahŕňali aj ochranu pred hrozbami elektronického boja.
Mehr hovorí, že nedeľné cvičenia sú pokračovaním širších vojnových hier Eqtadar (dosl. 'Autorita' alebo 'Might') 1403, ktoré zahŕňajú raketové, radarové, elektronické boje, protivzdušnú obranu, pilotované lietadlá a nácviky bezpilotných lietadiel v obranných aj útočných operáciách.

Hovorca IRGC uviedol, že cvičenia, ktoré by mali pokračovať v častiach Iránu až do marca, sú reakciou na „nové bezpečnostné hrozby“.
Cvičenia nasledujú po sérii provokatívnych vyhlásení a správ v médiách o hrozbách USA a Izraela voči iránskym jadrovým zariadeniam. V decembri americké médiá informovali, že Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan predložil prezidentovi „možnosti“ útoku na jadrové zariadenia islamskej republiky. Irán označil hlásené zákulisné plánovanie za „hrubé porušenie medzinárodného práva“.
Samostatne tento týždeň IRGC odhalili ďalšie z iránskych patentovaných podzemných „raketových miest“. Tieto zariadenia využívajú obrannú hornatú geografiu západného Iránu a sú zakopané hlboko pod horami na ochranu pred nepriateľskými raketami a leteckým útokom.
Zábery z novej základne, ktorá sa nachádza na neznámom mieste, odvysielala iránska televízia, pričom vojenskí predstavitelia na čele s veliteľom vzdušných síl IRGC Alim Hajizadehom ukázali, ako prechádzajú zariadením, kráčajú po izraelských a amerických vlajkách namaľovaných na podlahe, salutujú vojakom a kontrolujú rakety. .
Zábery obsahovali zábery rakiet série Emad, Qadr a Qiam. Podľa PressTV sa zvyšných „90 percent“ základne z bezpečnostných dôvodov neukázalo.
Je známe, že Irán použil rakety Emad a Qadr (niekedy prepísané ako Ghadr) pri svojich odvetných útokoch na Izrael 1. októbra v kombinácii s hypersonickými raketami Fattah. Raketový útok bol navrhnutý tak, aby demonštroval schopnosť Iránu zasiahnuť najcitlivejšie obranné a spravodajské zariadenia Izraela a zábery z útoku ukázali, že množstvo rakiet preniklo cez sofistikovaný protivzdušný a protiraketový obranný štít krajiny, ktorý bol navrhnutý spoločne s USA.
Televízna správa o novej základni ju opísala ako „spiacu sopku hlboko v srdci hôr“, pričom varovala, že v prípade nepriateľskej agresie môže „vybuchnúť v čo najkratšom čase“.
Je známe, že Irán patrí medzi najsilnejšie pôvodné vojensko-priemyselné komplexy na svete, ktoré vyrábajú všetko od rakiet a bezpilotných lietadiel až po čoraz sofistikovanejšie systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany a obrannú elektroniku. Tieto schopnosti umožňuje silný vedecký káder a univerzity v krajine a civilný priemysel (najsilnejší v regióne), ktorý poskytuje kritické materiály pre sektor obrany.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno