Categories: Nezaradené

Investori by mali pri daňovom priznaní dávať pozor na dividendy

Bratislava 25. februára (TASR) – Podanie daňového priznania do konca maca sa môže týkať aj ľudí, ktorí svoje peniaze zhodnocujú investovaním. Pozor by si pritom mali dávať na dividendy, úrokové výnosy a časový test, informovala platforma Portu.

Od daní sú oslobodené výnosy z cenných papierov, ktoré sú obchodované na burze a investor ich drží minimálne jeden rok. Tento takzvaný časový test sa podľa platformy týka aj ETF fondov. „Tieto fondy sa obchodujú na burze, preto je na Slovensku možné v ich prípade naplno využiť daňový benefit,“ dodala.

Ak investor podmienky ročného časového testu nedodrží, môže si podľa platformy v daňovom priznaní uplatniť daňové oslobodenie ostatných príjmov do výšky 500 eur. Počítajú sa tam napríklad príjmy z prenájmu, ale aj prevodu cenných papierov, kam patria aj ETF. „Platí, že celkovo sa dá týmto spôsobom zdaniteľný príjem znížiť maximálne o 500 eur, všetko navyše je potrebné zdaniť,“ dodala platforma.

Pokiaľ ide o tuzemský podielový fond, investor príjmy zahrnie do osobitného základu dane z kapitálového majetku. Zrazená daň pritom podľa platformy bude považovaná za zaplatený preddavok, ktorý možno odpočítať od dane vypočítanej v daňovom priznaní. „Výhodné je to vtedy, ak investor na predaji podielových listov jedného fondu zarobil, no na predaji iných prerobil. Vtedy si vie túto stratu voči zisku započítať a získať zaplatený preddavok alebo jeho časť späť,“ dodala platforma.

Ďalším príkladom je, ak portfólio investora generuje príjmy v podobe dividend alebo úrokov plynúcich z držania cenných papierov. Ako uviedla platforma, tieto príjmy sa najprv dania sadzbou určenou zmluvným vzťahom SR s krajinou, z ktorej príjmy plynú takzvanou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia.

„Spravidla sú tieto dane zaplatené formou zrážkovej dane v štáte zdroja príjmu. Ak boli dividendy zdanené v zahraničí, investor si túto daň započíta voči dani splatnej na Slovensku, aby sa zamedzilo dvojitému zdaneniu,“ objasnila platforma.

Ďalej dodala, že výnos z predaja virtuálnych mien je tiež zaťažený daňou vo výške 19 % a zdravotnými odvodmi na úrovni 14 %. Pri priamom nákupe a predaji kryptomien podľa platformy neexistuje možnosť oslobodenia od dane a je nutné podávať daňové priznanie.

„Iná je situácia, ak dochádza k investovaniu do kryptomien cez burzovo obchodovateľný produkt (ETP). Vtedy sú považované za cenné papiere. A platia pre ne rovnaké pravidlá ako pre ETF vrátane výhod ročného časového testu,“ uzavrela platforma.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

2 hodiny ago

Zdroj telegram

3 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

3 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

4 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

4 hodiny ago