„Ide o projekt občianskej vedy, ktorý spája odborníkov, nadšencov prírody aj bežných obyvateľov s cieľom vytvoriť aktuálnu mapu mestských druhov. Stačí si všímať, čo rastie, lieta či sa pohybuje vo vašom okolí, zaznamenať to cez mobilnú aplikáciu iNaturalist a prispieť tak k lepšiemu poznaniu prírodného bohatstva Bratislavy,“ priblížila Menkynová.
Podľa zoológa Mareka Semelbauera zo Slovenskej akadémie vied ide o jednoduchý spôsob zapojenia sa verejnosti do mapovania druhov. „Výhodou aplikácie je, že môže fotiť naozaj každý – často práve nápadné a veľké druhy, medzi ktorými sú aj invázne, ako napríklad sršeň ázijský. Získavame tak cenné informácie aj o týchto živočíchoch,“ vysvetlil.
Menkynová ozrejmila, že cieľom iniciatívy je nielen zbierať cenné dáta o mestskej prírode, ale aj budovať komunitu ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí. „Každý, kto sa zapojí, pomáha vytvárať dôležité podklady pre ochranu mestských biotopov,“ podotkla s tým, že iniciatíva občianskej vedy Živá Bratislava bude prebiehať do augusta 2026.
Zdroj feed teraz.sk