Categories: Zahraničie

Inštitúcie EÚ nevedia prilákať zamestnancov určitých typov

Brusel/Luxemburg 8. novembra (TASR) – Inštitúcie EÚ by mali zintenzívniť svoje úsilie, aby naplnili potrebu čoraz rozmanitejšej pracovnej sily. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA), informuje bruselský spravodajca TASR.

Audítori upozornili, že aj napriek flexibilnému pracovnoprávnemu rámcu a nedávnym zlepšeniam sa európskej verejnej službe stále nedarí prilákať zamestnancov s určitými špecifickými profilmi. Euroinštitúcie sa v niektorých oblastiach politiky príliš spoliehajú na dočasných zamestnancov, čo môže ohroziť kontinuitu činností. Ďalšími problémami sú starnúca pracovná sila, nerovnováha geografického zastúpenia podľa členských krajín a príliš rigidný výkonnostný rámec.

Správa pripomenula, že pre EÚ pracuje na základe rôznych typov zmlúv vyše 50.000 zamestnancov: stálych úradníkov, dočasných zamestnancov a zmluvných zamestnancov.

Najväčším zamestnávateľom spomedzi euroinštitúcií je Európska komisia s približne 30.000 zamestnancami, za ňou nasleduje Európsky parlament s približne 7000 zamestnancami a Rada EÚ, ktorá ich eviduje okolo 3000.

Inštitúciám EÚ sa ani napriek tomu, že ponúkajú moderné a flexibilné pracovné podmienky, nedarí prilákať určité špecifické profily a národnosti,“ uviedol v správe pre médiá Jorg Kristijan Petrovič, člen EDA zodpovedný za tento audit. Upozornil, že odporúčania audítorov majú inštitúciám EÚ pomôcť lepšie riadiť svoju pracovnú silu, stať sa atraktívnejším zamestnávateľom a zlepšiť kariérne vyhliadky svojich zamestnancov.

V priebehu rokov sa počet úloh, ktoré inštitúcie EÚ vykonávajú, zvyšoval, no počet pracovných miest nie. Inštitúcie EÚ riešili vznikajúce priority prerozdelením zamestnancov tam, kde boli najviac potrební, a diverzifikáciou spôsobov náboru. V dôsledku toho sú čoraz viac závislé od zamestnancov so zmluvami na dobu určitú, kde hrozí riziko, že činnosť inštitúcií môže byť po skončení platnosti týchto zmlúv narušená.

Hoci v budúcnosti by tento problém mohla do určitej miery zmierniť umelá inteligencia, audítori zdôrazňujú, že euroinštitúcie by mali urobiť viac na riešenie problémov zvýšeného pracovného zaťaženia.

Podľa EDA inštitúcie EÚ ponúkajú pracovné podmienky, ktoré zodpovedajú očakávaniam modernej pracovnej sily v zahraničí. Ich platy sú porovnateľné s platmi, ktoré ponúkajú iné medzinárodné organizácie. Pre euroinštitúcie je však stále ťažké prilákať kandidátov zo všetkých členských štátov a zaistiť tak rovnomerné geografické zastúpenie zamestnancov. Takisto majú problém s prijímaním a udržaním si kľúčových zamestnancov, ako sú experti v oblasti IT.

Inštitúcie navyše napriek iniciatívam zameraným na mladých absolventov nedokázali prilákať v dostatočnom počte mladších zamestnancov, aby kompenzovali starnúcu pracovnú silu.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Niektoré časti Slovenska môže v noci aj v pondelok potrápiť dážď

Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda…

3 minúty ago

Ruská laserová zbraň Supremacy: Short Guide

Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko…

5 minút ago

Tokošová s Tereňovou vyhrali turnaj MEVZA v plážovom volejbale

Kranj 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Barbora Tokošová a Martina Tereňová…

9 minút ago

V roku 2024 súdy rozviedli 8397 manželstiev

Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…

15 minút ago

„Špecialisti“ o špeciálnom nefetere „Triks Media“ začali vytvárať sériu s pracovníkom na …

📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…

26 minút ago

Piastri zvíťazil na VC Belgicka, double McLarenu

Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…

27 minút ago