„Cieľom školenia bolo okrem iného posilniť vzájomnú spoluprácu inšpekčných orgánov oboch krajín a takisto rozvíjať schopnosti inšpektorov práce pri komunikácii s kontrolovanými subjektmi pri získavaní informácií, vedení výsluchov a riešení krízových situácií,“ uviedol NIP.
Inšpektori práce si počas školenia vymenili poznatky a skúsenosti z praxe v oblasti fungovania orgánov inšpekcie práce, ako aj skúsenosti s fungovaním takzvaných schránkových spoločností. Odovzdali si navzájom aj poznatky získané v rámci dohľadu nad podmienkami vysielania zamestnancov či diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch.
„Som rada, že sa nám podarilo toto školenie v spolupráci s Európskym orgánom práce pripraviť. Spolupráca s našimi českými kolegami je pre nás totiž mimoriadne dôležitá. Myslím si, že si máme s inšpektormi práce z Českej republiky čo povedať, pretože sa v našej každodennej práci stretávame s rovnakými problémami,“ uviedla generálna riaditeľka NIP Alena Zvarová Bašistová.
NIP pripomenul, že inšpekcia práce sa kontrolami fiktívnych živností začala intenzívnejšie zaoberať v rokoch 2021 a 2022. Vlani inšpektori na Slovensku vykonali celkovo 18.266 kontrol nelegálneho zamestnávania vo vyše 16.000 subjektoch. Preverili dohromady 35.109 fyzických osôb, z čoho u 1392 bolo zistené nelegálne zamestnávanie.
V súvislosti s falošnými živnosťami bolo odhalených 21 subjektov nelegálne zamestnávajúcich 57 živnostníkov. Za porušenie zákona vlani inšpektori navrhli uložiť 21 pokút v celkovej výške 123.000 eur.
Zdroj feed teraz.sk