11.8 C
Bratislava
piatok, 25 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Na vzdelávanie dospelých sa zapojilo vyše 400 zariadení

Bratislava 25. apríla (TASR) - Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo...
HomeSlovenskoIniciatíva Spak-Eko rozbieha osvetovú kampaň Slovensko bez filtrov

Iniciatíva Spak-Eko rozbieha osvetovú kampaň Slovensko bez filtrov

Bratislava 13. októbra (TASR) – Iniciatíva tabakových spoločností Spak-Eko rozbieha ďalšiu osvetovú kampaň zameranú na správne nakladanie s filtrami z cigariet – Slovensko bez filtrov. Snahou je nielen docieliť čistejšie verejné priestory, ale najmä ochrana životného prostredia. Filtre z cigariet sú totiž jedným z najrozšírenejších plastových odpadov vo svete.

„Hlavným cieľom kampane je oboznámiť verejnosť a spotrebiteľov o tom, že nie je dobré zahadzovať odpady z tabakových výrobkov do prírody. Tieto odpady patria do popolníka alebo do koša, pretože voľne pohodené majú negatívny vplyv na životné prostredie,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ Spak-Eko Miroslav Jurkovič.

Filtre tabakových výrobkov totiž nie sú vyrobené z čisto prírodného materiálu, ako si niektorí myslia. Vyrobené sú z druhu plastu, preto sa aj nazývajú jednorazové plastové výrobky. Pokiaľ filter skončí v prírode, najmä po použití, môže mať na ňu negatívny vplyv. A to z dôvodu, že vo filtri končia rôzne dechty a podobne škodlivé látky, ktoré sa z tabaku produkujú. Keď zmoknú alebo skončia vo vode, môžu v prírode vyluhovať a môžu sa uvoľňovať tisícky mikroplastových vlákien. Zabúdať netreba ani na to, že filter sa vo voľnom prostredí rozkladá až 15 rokov. „Preto majú tieto odpady skončiť v koši, aby boli zlikvidované ako akékoľvek odpady,“ poznamenal Jurkovič.

Kampaň Slovensko bez filtrov však neupozorňuje len na ekologický dosah voľne pohodeného filtra. Má za cieľ aj zmeniť správanie ľudí priamo v uliciach miest a obcí. Na sociálnych sieťach môžu označiť miesta, kde sa vyskytujú voľne pohodené filtre, a tak proaktívne prispieť k tomu, aby tam samospráva osadila smetné nádoby alebo dôkladnejšie priestor čistila. Využiť na to môže aj finančné prostriedky, ktoré im iniciatíva v rámci spolupráce poskytuje.

„Radi by sme zmapovali miesta, kde je veľký problém s týmito odpadmi, a aby sme ich so samosprávami začali riešiť. Niektoré tzv. hotspoty vieme vytypovať, ale o niektorých netušíme ani my, ani samosprávy,“ podotkol Jurkovič.

Kampaň Slovensko bez filtrov vzniká aj v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska. Práve s nimi rozbehlo SPAK-EKO minulý rok aj pilotnú fázu spolupráce na čistení verejných priestorov od cigaretových filtrov a osádzanie smetných nádob. Spoločná aktivita SPAK-EKO a samosprávy sa rozbehla ako dobrovoľná iniciatíva ešte pred prijatím slovenskej legislatívy, ktorá zavedie do praxe nariadenie EÚ k povinnosti znižovať voľne pohodený odpad z filtrov. Tú musí aj Slovensko zaviesť do konca tohto roka.

Na Slovensko sa ročne dovezie viac ako sedem miliárd kusov klasických cigariet a bezdymových tabakových výrobkov. Po ich spotrebovaní končí významná časť z nich ako odpad voľne pohodená na uliciach či v prírode. Súvisí to aj s tým, že nemalá časť verejnosti na Slovensku si stále myslí, že voľne pohodený filter je len estetickým, avšak nie reálnym problémom.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno