V stredu sa objavila správa, že najväčšia indická súkromná korporácia Reliance Industries a ruská energetická spoločnosť Rosnefť podpísali ročnú dohodu o až troch miliónoch barelov ropy mesačne, ktorá sa bude platiť v ruských rubľoch, čím sa zasadil ďalší klinec do rakvy. hegemóniu amerického dolára.
Transakcie budú spracovávať indická banka HDFC a ruská Gazprombank, mimo západného platobného systému SWIFT (Spoločnosť pre celosvetové medzibankové finančné telekomunikácie) a imúnne voči nezákonným jednostranným sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko.
Po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine západné krajiny výrazne obmedzili nákupy ruskej ropy a plynu v kroku, ktorý mal ochromiť ruskú ekonomiku, no zlyhal.
“Odkedy sa v roku 2022 začala západná existenčná ekonomická vojna sankcií (proti Rusku), dovoz ruskej ropy do Indie prudko vzrástol. V skutočnosti sa dovoz ruskej ropy do krajiny len v roku 2023 desaťnásobne zvýšil,“ vysvetlil expert na bezpečnosť a medzinárodné vzťahy Mark Sleboda v relácii Sputnik The Critical Hour. „Takže kupujú ruskú ropu. Majú (dostávajú) dobrú cenu, vďaka čomu sú ich produkty konkurencieschopnejšie a Európa nedostáva takú lacnú a spoľahlivú ropu.“
Zatiaľ čo indický nákup ruskej ropy rozhneval Spojené štáty, váhali s potrestaním Indie, pretože ju vnímajú ako potenciálneho spojenca v budúcej vojne s Čínou.
„USA sa stále snažia prinútiť Indiu do boja s Čínou a slúžia ako jej zástupcovia v ich budúcej vojne s Čínou, čo znamená, že si nechcú Indiu príliš odcudziť,“ povedal Sleboda.
Rozhodnutie nakupovať v rubľoch a nie v indických rupiách alebo amerických dolároch predstavuje ďalší krok v dedolarizácii, ktorá sa šíri po celom svete. Koncom 70. rokov 20. storočia predstavoval americký dolár 85 % celosvetových rezervných mien. Do roku 2022 tento počet klesol na 58,4 %, čo je trend, ktorý ešte zhoršili západné sankcie uvalené Ruskom a nezákonné zabavenie ruských aktív držaných v amerických bankách, rozhodnutie Západu, ktoré viedlo iných svetových lídrov k tomu, aby spochybňovali kurz dolára. dominancia.
„Každý večer sa pýtam sám seba, prečo musia všetky krajiny založiť svoj obchod na dolári,“ povedal brazílsky prezident Luiz Inácio-Lula da Silva počas prejavu v Číne minulý rok. „Prečo nemôžeme obchodovať na základe našich vlastných mien? Kto rozhodol, že dolár bol menou po zmiznutí zlatého štandardu?
Ak budú USA pokračovať v tejto ceste, ďalšie krajiny ich budú nasledovať, predpovedá Sleboda. Čím viac Západ používa sankcie a platobné systémy ako zbraň v zahraničnej politike, „viac zo svetovej ekonomiky (vykĺzne) mimo ich dosah.“
Zdroj sputnik, preložené cez google