Categories: Zahraničie

Ikona džezového klavíra má 80 rokov

Allentown/Bratislava 7. mája (TASR) – Nielen fanúšikovia, ale aj odborná kritika ho považuje za jedného z najlepších žijúcich džezových klaviristov. Keith Jarrett je však známy nielen ako džezová legenda a nedosiahnuteľný improvizátor, ale aj ako vynikajúci interpret klasickej hudby, napríklad barokového velikána Johanna Sebastiana Bacha. Vo štvrtok 8. mája bude mať americký klavirista a skladateľ 80 rokov.

Keith Jarrett sa narodil 8. mája 1945 v americkom meste Allentown. Hudobný talent prejavoval od útleho detstva, považovali ho za zázračné dieťa. Na klavíri hrával od troch rokov a už ako sedemročný mal prvý verejný koncert a v roku 1962 klavírny recitál, na ktorom interpretoval nielen Bacha, Beethovena, Mozarta či Saint-Saënsa, ale tiež vlastné skladby. Hudbu študoval na prestížnej Berklee School of Music v Bostone a v roku 1972 získal aj Guggenheimovo štipendium na štúdium kompozície.

Od roku 1965 pôsobil ako profesionálny džezový klavirista v New Yorku, kde si ho najal Art Blakey, aby hral s jeho The Jazz Messengers. Po necelom roku začal spolupracovať s kvartetom Charlesa Lloyda, s ktorým vystúpil v roku 1966 na džezovom festivale v Prahe a o rok neskôr aj v Moskve. Album kvarteta Forest Flower (1966), na ktorom sa výrazne podieľal aj Jarrett, sa zaradil medzi najlepšie džezové nahrávky 60. rokov minulého storočia. Od roku 1970 Jarrett spolupracoval aj s ďalšou svetovou legendou džezu Milesom Davisom.

V 70. rokoch založil vlastné džezové trio, ktoré sa neskôr rozrástlo na kvarteto, s ktorým vyprodukoval niekoľko úspešných džezových nahrávok. Nadviazal aj spoluprácu s európskym hudobným vydavateľstvom ECM Records, pre ktoré nahral množstvo improvizovanej sólovej hudby pre klavír. Najvýznamnejším Jarretovým albumom z tohto obdobia je nahrávka The Köln Concert. Okrem džezovej či improvizovanej hudby sa venoval aj vlastnej tvorbe. Medzi najuznávanejšie z tohto obdobia patrí napríklad suita pre sopránsaxofón, organ a klavír The Moth and the Flame (1979).

V 80. rokoch 20. storočia sa výrazne zameral na vystúpenia – klasické klavírne recitály, na ktorých interpretoval diela Bacha, Scarlattiho, Beethovena, Händela či Šostakoviča. V roku 1983 založil rešpektované trio s basgitaristom Garym Peacockom a bubeníkom Jackom DeJohnettom.

Koncom 90. rokov mu diagnostikovali syndróm chronickej únavy a nemohol na dlhší čas opustiť svoj domov. Počas tohto obdobia nahral klavírnu skladbu The Melody at Night, with You, ktorá pozostávala z džezových štandardov. Nahrávka bol pôvodne vianočným darčekom pre jeho druhú manželku Rose Anne.

Začiatkom milénia sa vrátil na koncertné pódiá, či už sólovo, alebo ako člen slávneho tria. Vystúpil v Carnegie Hall (2005), Salle Pleyel v Paríži (2008), alebo v londýnskej Royal Festival Hall (2008). Nahrávky týchto koncertov vydal v roku 2009 na albume Paris/London: Testament. S triom vydal albumy Whisper Not (2000), Inside Out (2001), The Out-of-Towners (2004), Yesterdays (2009), Somewhere (2013) či After the Fall (2018). Medzi jeho sólové nahrávky z tohto obdobia patria Rio (2011), Creation (2015), Munich 2016 (2019), alebo Budapest Concert (2020).

V roku 1964 sa oženil s Margot Erneyovou, s ktorou má dvoch synov, Gabriela a Noaha. Manželstvo sa rozpadlo v roku 1979. S druhou manželkou Rose Anne sa rozviedol v roku 2010 po 30-ročnom manželstve. Z dvoch synov z prvého manželstva je Noah Jarrett basgitarista a skladateľ a Gabriel Jarrett zasa bubeník. Keith Jarrett je v súčasnosti ženatý s Akiko Jarrettovou.

Jarrett utrpel vo februári a v máji 2018 dve mozgové príhody. Po druhej bol paralyzovaný a strávil takmer dva roky v rehabilitačnom zariadení. Hoci znovu získal obmedzenú schopnosť chodiť s palicou a môže hrať na klavíri pravou rukou, zostal čiastočne paralyzovaný na ľavej strane.

Legendárneho klaviristu, hudobníka a skladateľa ocenili mnohými cenami vrátane cenou Polar Music Prize v oblasti klasickej aj súčasnej hudby (2003). V roku 2025 Kongresová knižnica Spojených štátov zaradila Jarrettov The Kln Concert do Národného registra nahrávok, čo je zoznam zvukových nahrávok považovaných za kultúrne, historicky, alebo esteticky významné.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

5 hodín ago

Zdroj telegram

5 hodín ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

5 hodín ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

5 hodín ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

6 hodín ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

6 hodín ago