V najnovšej správe o vývoji na trhu s uhlím IEA odhaduje, že v tomto roku dopyt dosiahne približne 8,9 miliardy ton. To znamená tretí rekordný rok po sebe, pričom agentúra očakáva, že svoj strop dosiahne dopyt až v roku 2027. Vedci pritom opakovane vyzývajú na urýchlené kroky na zníženie emisie skleníkových plynov s cieľom spomaliť klimatickú zmenu a zabrániť katastrofálnym následkom pre planétu a jej obyvateľov.
Aj tento rok bude najväčším spotrebiteľom uhlia na svete Čína. Tá sa na globálnej spotrebe podieľa viac než tretinou. IEA očakáva, že v roku 2024 dosiahne čínsky dopyt po uhlí rekordných 4,9 miliardy ton. Dopyt ťahá najmä rastúca spotreba elektrickej energie a naďalej vysoká závislosť od tepelných elektrární napriek tomu, že Čína zvyšuje investície do produkcie energie z obnoviteľných zdrojov.
Aj ďalšie veľké rozvíjajúce sa ekonomiky ako India a Indonézia sa nemalou mierou podieľajú na zvyšovaní spotreby uhlia vo svete. Kompenzujú tak pokles dopytu po tomto energetickom zdroji zo strany Európskej únie a USA.
IEA zároveň uviedla, že dopyt po uhlí bude v raste pokračovať aj v ďalších rokoch, pričom maximum by mal dosiahnuť až v roku 2027. Dôvodom je slabnúci záujem krajín o odchod od uhlia, navyše, po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu sú šance na výraznejšiu ekologizáciu energetiky ešte menšie. Podľa Trumpa je „zmena klímy podvod„.
Zdroj feed teraz.sk
Ankara 27. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu privítal rozhodnutie Francúzska,…
Kuala Lumpur 27. júla (TASR) - Thajsko a Kambodža sa dohodli, že Malajzia sprostredkuje rokovania…
Brusel 27. júla (TASR) - Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej…
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…
Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…
Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…