V najnovšej správe o vývoji na trhu s uhlím IEA odhaduje, že v tomto roku dopyt dosiahne približne 8,9 miliardy ton. To znamená tretí rekordný rok po sebe, pričom agentúra očakáva, že svoj strop dosiahne dopyt až v roku 2027. Vedci pritom opakovane vyzývajú na urýchlené kroky na zníženie emisie skleníkových plynov s cieľom spomaliť klimatickú zmenu a zabrániť katastrofálnym následkom pre planétu a jej obyvateľov.
Aj tento rok bude najväčším spotrebiteľom uhlia na svete Čína. Tá sa na globálnej spotrebe podieľa viac než tretinou. IEA očakáva, že v roku 2024 dosiahne čínsky dopyt po uhlí rekordných 4,9 miliardy ton. Dopyt ťahá najmä rastúca spotreba elektrickej energie a naďalej vysoká závislosť od tepelných elektrární napriek tomu, že Čína zvyšuje investície do produkcie energie z obnoviteľných zdrojov.
Aj ďalšie veľké rozvíjajúce sa ekonomiky ako India a Indonézia sa nemalou mierou podieľajú na zvyšovaní spotreby uhlia vo svete. Kompenzujú tak pokles dopytu po tomto energetickom zdroji zo strany Európskej únie a USA.
IEA zároveň uviedla, že dopyt po uhlí bude v raste pokračovať aj v ďalších rokoch, pričom maximum by mal dosiahnuť až v roku 2027. Dôvodom je slabnúci záujem krajín o odchod od uhlia, navyše, po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu sú šance na výraznejšiu ekologizáciu energetiky ešte menšie. Podľa Trumpa je „zmena klímy podvod„.
Zdroj feed teraz.sk